Önceki Fotolar

Evlilikleri kurtaracak 10 hayati ipucu

Günümüzde evlilikleri yürütmek her zamankinden zor görünüyor. Ayrılığa adım atmadan önce ilişkinizi kurtarabilecek bazı temel ipuçlarını değerlendirmek isteyebilirsiniz.   

02 Şubat 2018, Cuma 10:42
A A
2 Kusur kapatmayın

2 Kusur kapatmayın

Eşimize değer verirken yaptığı hataları görmezden gelmek, kusurlarını kapatmak ya da hiç yokmuş gibi davranmak da yanlış. Karşımızdakini motive ederken gözlerini gerçeklere kapatmasına sebep olmayın.   

3 Kendinizi görmezden gelmeyin

3 Kendinizi görmezden gelmeyin

Uzun süreli ilişkilerde insan eşiyle birlikte var olduğunu, onun bir parçası olduğunu düşünmeye başlar. Bu ilişki sürecinde dopal bir durumdur. Ancak bu çoğu zaman kişinin kendini ihmal etmesine, kendi duygularını ikinci plana atmasına sebep olur. Bu durumsa kişiliğinizi yıllar içinde yıpratır ve ilişkinize de zarar vermeye başlar.   

4 Mutluluğun yolu kendinizden geçer

4 Mutluluğun yolu kendinizden geçer

Kişinin mutluluğunun en büyük kaynağı her zaman kendisi olmalı. Bir çift birlikte mutlu olsa da bireyler tek başlarına ayakta durmayı ve kendilerini mutlu edebilmeyi hiçbir zaman ikinci plana atmamalıdırlar. Bu durum bağımlıklık yaratır ve mutsuzluğa yol açar.

5 Karşınızdakine değer verdiğinizi gösterin

5 Karşınızdakine değer verdiğinizi gösterin

Hayatımızı paylaştığımız insana elbette değer veririz. Ancak hayatın koşuşturmacasında yıllar içinde bu değeri göstermeyi unuturuz. Oysa birkaç güzel söz, iltifatlar ve küçük sürprizler yaparak kolayca gönül kazanabilir ve ilişkinizi sağlamlaştırabilirsiniz.   

6 Küçük şeyleri büyütmek yaralayıcı olabilir

6 Küçük şeyleri büyütmek yaralayıcı olabilir

Size önemsiz görünen, yaralayıcı bulmayacağınız şakalar ya da yorumlar karşınızdaki için incitici olabilir. Ailesi, arkadaşları hakkındaki yorumlarınız ona ağır gelebilir ya da bir şakanız alınmasına sebep olabilir. Bu tür detaylara her zaman özen gösterin.   

7 Özür dileme alışkanlığı edinin

7 Özür dileme alışkanlığı edinin

Özür dilemenin bir erdem olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kimse her durumda haklı olamaz. Olaylara başka açılardan bakıp haklılık durumunuzla ilgili adil olmaya çalışın. Bunu kabullenip samimi bir özür dileyebilmek ilişkiniz açısından çok olumlu sonuçlar verecektir.   

8 Hatalarını ve kusurlarını kişisel algılamayın

8 Hatalarını ve kusurlarını kişisel algılamayın

Eşinizin yaptığı ya da sizin yapmasını isteyip de yapmadığı hareketlerini kendinize yönelik gibi görmekten vazgeçin. Kıyafetlerini çıkardığı yerde bırakıyor, klozetin kapağını kaldırmıyor olabilir. Bunlar onun size karşı yaptığı şeyler değil genel kusurlarıdır. Bunları kendinize yönelik gibi görürseniz kendinizi ve dolayısıyla ilişkinizi yıpratırsınız. Yapmasını ya da yapmamasını istediğiniz şeyleri onu kırmadan açıkça söyleyin.   

9 Hayallerinizi ertelemeyin

9 Hayallerinizi ertelemeyin

Evliliğiniz hayallerinizi ertelemenize sebep olmasın. Birbirinize destek olup gerçekleşmeyecek bile olsa isteklerinin yanında olduğunuzu her fırsatta belli edin, eğer bu hayalleri desteklemek için elinizden gelen bir şey varsa yapmayı ihmal etmeyin.   

10 Güven en büyük hediyedir

10 Güven en büyük hediyedir

Eşiniz sizi mutlaka seviyor, siz de onu.  Ancak bir ilişkinin en önemli temeli her zaman güvendir. Güven duygusunun zedelendiği ilişkiler temelinden sarsılır. Sevgi bu güven duygusunun sonucu gerçekleşen bir hediyedir.