Evliyim ama 'müsaitim' sitesi ortalığı karıştırdı

Evli kadınlara evlilik dışı ilişki imkanı sağlamada dünyanın en büyük çöpçatan sitesi olduğunu iddia eden Fransız şirketi Gleeden'in toplu taşıma araçlarında yer alan kışkırtıcı reklamlarına kızan Katolik Aileler Derneği hukuk davası açtı

20 Mart 2015, Cuma 15:27
A A

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre Aile hukuku avukatları, derneğin hukuki bakımdan başarılı bir sonuç alabileceğine işaret ediyor. Çünkü Fransız yasalarında sadakat kavramı evliliğin bütünleyici unsurlarından biri olarak tanımlanıyor.

Medeni Kanun'un 212. maddesinde "Evli çiftler birbirlerine saygı, sadakat, yardım ve destek vermekle yükümlüdür." deniyor.

Katolik Aileler Derneği'nin başkanı Jean-Marie Andres, "Bireyler arasında cinsel ilişkiyi teşvik eden pek çok internet sitesi var. Ama Gleeden'in farkı, evlilik içinde aldatmayı esas alması. Açıka evli kadınlara evlilik dışı cinsel ilişki fırsatları sunuyor. Ama Fransız halkı ve parlamentosu, evliliğin bir kamusal taahhüt olduğu konusunda birleşmiş durumda. Bu, yasalarda mevcut. Biz bu davayla Medeni Kanun'un bir anlam taşıdığını göstermeyi hedefliyoruz." dedi.AVRUPA'DA 2,3 MİLYON "MÜSAİT" EVLİ


Gleeden sitesi, evli kadınları hedef aldığı suçlamasından kaçmak yerine, tam tersine reklamlarda başkasıyla ilişki yaşamaya "müsait" evli kadınlara vurgu yapıyor.

'EŞİNİZİ ALDATMAK YANLIŞ DEĞİL, EĞLENCELİ'

Sitenin reklamlarında açıkça, evli kadınlara, eşlerini aldatmanın "yanlış değil, eğlenceli olduğu" fikri veriliyor.

Otobüs ve metrolarda asılan afişlerden birinde, gelinlik giymiş bir genç kadın görülüyor. Yeni gelinin söz veren parmaklarını arkasında tutmasıyla, "verilen taahhütlerin aptalca olduğu" mesajı aktarılıyor.

2009 yılında kurulan internet sitesinin Fransa'da 1 milyon olmak üzere, Avrupa çapında 2,3 milyon abonesi var. Site ABD ve diğer ülkelerde de, daha küçük çapta faaliyet gösteriyor.

Gleeden sitesinde kadınların abonelik ücreti ödemesine gerek yok. Erkekler kredi satın alıyor ve kayıtlı kadın abonelere erişim olanağı buluyor. Verilen bilgilerin doğru olduğunu kesinleştirmek mümkün olmasa da, Gleeden, siteye abone olan kişilerin % 80'inin gerçekten evli olduklarını söylüyor.GLEEDEN: ALDATMA KAVRAMINI BİZ İCAT ETMEDİK

Gleeden sitesi sözcüsü Solene Paillet de, "Pek çok abonemiz, gizli bir bahçe edinmeleri sayesinde evliliklerini sona erdirmemeyi başardıklarını anlatıyor." diyor.

Paillet'in asıl vurguladığı noktaysa, ifade özgürlüğü. "Aldatma kavramını biz icat etmedik. Biz burada olsak da, olmasak da sadakatsizlik devam edecek." diyen Paillet, "Bizim tek yaptığımız bir talebi karşılamak. İnsanlar reklamlarımızı görüp şok geçirebilir, kimse bunu yapmakla yükümlü değil. Bir reklamda güzel bir Otomobil gördüğünüzde onu satın almak zorunda olmuyorsunuz. Kendi kararlarını kendileri versinler." şeklinde konuşuyor.

Aile Hukuku uzmanı Stephane Valory ise, davanın sağlam bir temeli olduğunu ve evli kişiler arasında ilişki kurulmasını örgütlemekle, Gleeden'in çiftleri Medeni Kanun'da yer alan yükümlülüklerini ihlal etmeye yönlendirdiğinin savunulabileceğini belirtiyor.

'MAHKEME DEĞİŞEN DEĞERLERİ DİKKATE ALACAKTIR'

Valory, bununla birlikte mahkemenin, modern toplumun değişen ahlak değerlerini de dikkate alacağını kaydederek sadakat yükümlülüğü kavramının artık hayli esnek bir anlam taşıdığına işaret ediyor ve "Bundan 50 yıl önce, Gleeden sitesi pek çok kişiyi şoka uğratırdı. Ama bugün sadece bir azınlık bunun farkında. Dolayısıyla mahkeme de 50 yıl öncesinde olduğu gibi karar almayacaktır." diyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;