Evsel atıklar Kuş Cenneti'ne

Kuş Cenneti Milli Parkı çevresindeki köyler enerji bedellerinin yüksek olduğunu gerekçe göstererek, evsel atıkları Manyas Gölü'ne boşaltılıyor

Evsel atıklar Kuş Cenneti'ne

Misya Çevre Derneği Başkanı Dilek Türker Çakır, kirlilik nedeniyle Manyas Gölü ile birlikte Kuş Cenneti'nin de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

Çakır, “Bandırma ile Manyas sınırları içerisinde yer alan sanayi kuruluşlarının deşarjlarını doğrudan göle taşıdığı tespit edilen Sığırcı Deresi ve Kocaçay Deresi'nin kirlenmesi, kirliliğin başlıca sebebi. Bunun yanında göl çevresindeki zirai alanlarda kullanılan gübre ve tarım ilaçlarının da yağışlarla birlikte göle ulaşması, evsel atıkların direkt olarak bırakılması söz konusu kirlenmeyi artırıcı unsurlardan” dedi.

Arıtma tesislerinde tüketilen enerji bedellerinin özel idare bütçesinden aktarılan kaynaklarla ödenmesinin söz konusu olmadığını anlatan İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Akif Okur, “Bu yasal değil biz özel idare bütçesinden aktarılan kaynaklarla köy muhtarına enerji bedeli konusunda ödenek tahsis etmemiz söz konusu olamaz. Bunun bir örneği de yok zaten” diye konuştu.