EXPO'da İzmir için nefesler tutuldu

İzmir'in ikinci kez aday olduğu dünyanın en önemli organizasyonlarından EXPO'nun 2020 yılında hangi şehirde düzenleneceğinin belirleneceği Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Kurul toplantısı, Paris'teki OECD binasında başladı

27 Kasım 2013, Çarşamba 12:48
A A

Organizasyon deneyimlerine göre aday ülkelerin son resepsiyonları büyük önem taşıyor. Dün geceki İzmir’in ev sahipliğindeki resepsiyon oldukça başarılı olarak değerlendirildi. Resepsiyona BIE üyelerinin büyük çoğunluğu olan 130 ülke delegesi katıldı.

İki yıldır 'Daha iyi bir dünya için yeni yollar ve herkes için sağlık' ana teması ile EXPO 2020’ye ev sahipliği yapmaya hazırlanan İzmir’in ev sahipliğindeki davette Sertap Erener konseri  ise geceye damga vurdu. İzmir ekibiyle delegeler eğlenceye doydu.

OYLAMA 15.30'DA BAŞLADI

EXPO’ları düzenleyen 167 ülkenin üye olduğu BIE Genel Kurul toplantısı, Paris’teki OECD binasında yapılıyor. EXPO 2020’nin hangi şehirde yapılacağının belli olacağı oylama ise Türkiye saati ile 15.30’da başladı.

 İzmir, listede 3'üncü sırada yer alıyor. Bu sene ilk kez elektronik sistem yerine sandık başında oy kullanılacak.

İLK SUNUMU DUBAİ, SON SUNUMU İZMİR YAPTI

Oylamadan önce 11.30’dan itibaren aday ülkeler sunumlarına başladı. İlk sunumu Dubai yaptı. Dubai’nin ardından Sao Paulo, Ekaterinburg ve en son da İzmir sunum yaptı.Dubai adına sunumu aynı zamanda projenin yöneticilerinden de olan Reem Al Hashimy yaptı.

MİNİ CANLI KONSERDubai, Sao Paulo ve Ekaterinburg, sunumlarında kentlerinin avantajlarını, EXPO'yu neden istediklerini, konuşmalar ve video gösterileriyle anlattı. Sao Paolo'nun sunumu sırasında, mini bir canlı konser de delegelere verildi.

İZMİR 20 DAKİKALIK SUNUM YAPTI

Sunuculuğunu Defne Samyeli’nin yapacağı 20 dakikalık sunumda İzmir’in avantajları, sağlık temasının önemi ve adaylık çalışmaları anlatıldı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN MESAJI YAYINLANDISunumda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın video mesajı da yayınlandı. Başbakan Erdoğan, mesajında EXPO 2020'nin tüm Ortadoğu, Akdeniz, Balkanlar ve Kafkasya için büyük önem taşıdığını, 48 ülke ve 1,5 milyar insana 3 saatlik mesafede olması nedeniyle İzmir'in EXPO 2020 için son derece ideal olduğunu söyledi. Erdoğan, mesajında hükümet olarak EXPO için tüm imkanları seferber ettiklerini de belirterek"İzmir'den desteğinizi esirgemeyin, herkes için sağlık idealini gelin birlikte gerçekleştirelim" dedi.

Sunumda adaylık çalışmaları kapsamında Hindistan'da yaptırılan eğitim merkezi hakkında bilgi veren bir film ile İzmir'in tarihten bu yana sağlık merkezi olduğunu anlatan bir film ile "Biz Hazırız" sloganıyla hazırlanan film gösterildi. Özellikle son film, izleyicilerden yoğun alkış aldı.

KOCAOĞLU: EN DENEYİMLİ ADAY İZMİR

Sunum öncesi açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise İzmir'in 2005 yılından bu yana EXPO'ya hazırlandığını, adaylar arasında en deneyimli ekip olduklarını belirtti.

"İzmir hangi kritere bakarsanız bakın daha avantajlıdır" diyen Kocaoğlu, kent güvenliği, doğal güzellikler, tarihi zenginlik, insanların EXPO organizasyonuna yatkınlığı ve EXPO felsefesine uyum konusunda diğer adaylardan daha iyi olduklarını söyledi.

Kocaoğlu, "İzmir'in en iyi aday olduğunun BIE delegelerince de onaylanmasını bekliyoruz. Bunun için çok çalıştık. Başaracağımıza inanıyoruz, vicdanen müsterihiz, elimizden geleni yaptık" dedi.

Dün düzenlenen resepsiyona katılımın çok iyi olduğunu, aldıkları geri dönüşlerin moral verdiğini de anlatan Kocaoğlu, bugünü zaferle tamamlamak istediklerini kaydetti.

'YAKIŞIR İZMİRİME'

EXPO 2020 için Paris'te bugün yapılan oylama öncesi Türkiye'de nefesler tutuldu. Tarihi Saat Kulesi çevresinde "Yakışır İzmirime" sloganlı afişler yer alıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;