Eyleme gittiler 'zengin' oldular

Amerika'da 2000'de düzenlenen IMF ve Dünya Bankası toplantılarını protesto eden 680 kişi gözaltına alınmıştı. Göstericiler 12 saat aç ve susuz bekletilmişti. Protestocular devlete dava açmıştı. Kapitalizmi protesto eden eylemciler 20.4 milyon TL tazminat almaya hak kazandı

Eyleme gittiler 'zengin' oldular

TUVALET İZNİ YOK

Amerika’nın başkenti Washington’da Nisan 2000’de IMF (Uluslararası Para Fonu) ve Dünya Bankası toplantıları düzenlenmişti. Kapitalizm karşıtları da toplantıları protesto etmişti. Polis eylemcilere çok sert müdahalede bulunmuştu. Aralarında turist ve gazetecilerin de olduğu 680 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar elleri arkadan bağlı olarak 12 saat aç ve susuz bekletilmiş, tuvalete gitmelerine bile izin verilmemişti.

KİŞİ BAŞI 30 BİN TL

Protestocular 12 saat bekledikten sonra haklarında hiçbir suçlama yapılmadan serbest bırakılmıştı. Eylemciler gördükleri ‘işkence’nin ardından devlete dava açmıştı. Devlet eylemcilerle anlaşarak toplam 13.7 milyon dolar (20.4 milyon TL) tazminat ödemeyi kabul etti. Eylemcilerin her biri kişi başına 30 bin TL alacak.