F1'de Mercedes GP devri

Mercedes, McLaren takımıyla ortaklığı bırakıp, Brawn GP'yi satın alarak, bundan böyle Mercedes GP adıyla yarışlarda boy göstereceğini açıkladı

F1'de Mercedes GP devri

Mercedes’in de sahibi Daimler firmasının başkanı Dieter Zetsche, Mercedes-Benz’in, sezonun markalar şampiyonu Brawn GP’nin yüzde 75.1’ini satın aldığını belirterek, pistlerde bundan böyle "Mercedes GP" adıyla boy göstereceklerini bildirdi.

Mercedes’in, hissesinin yüzde 40’ını iki yıl içinde McLaren’a geri satacağını belirten Zetsche, eski ortaklar arasındaki sözleşme gereği, Mercedes’in 2015 yılına kadar McLaren’a motor vermeye devam edeceğini de söyledi.

Rose Brawn’ın takım şefliği görevine devam edeceğini belirten Zetsche, yeni takımın pilotlarının kim olacağına dair bilgi vermese de Alman Nico Rosberg’in adı, Williams’tan ayrıldıktan sonra Brawn için geçiyordu.

Brawn ile sözleşmesi dolan sezon şampiyonu Jenson Button ise takımının yanı sıra McLaren ile de görüşüyor. Honda’nın mali kriz nedeniyle Formula 1’den çekilmesi üzerine, eski takım direktörü Ross Brawn, Brawn GP adıyla yeni bir takım kurmuş, markalar klasmanında da sezon şampiyonu olmuştu.