Facebook tuzağı

Sosyal paylaşım sitesi Facebook dolandırıcılar için de 'paylaşım' alanı oldu. Kendilerini yönetmen Fatih Akın, oyuncu Burak Özçivit olarak tanıtan dolandırıcılar oyuncu olmak isteyen genç kızları kandırıp para sızdırıyor. Hatta sözde Fatih Akın, 'avlarını' Hollywood yıldızı George Clooney ile 'konuşturuyor'

a
a
Pazartesi, 23 Ağustos 2010 - 05:00


Facebook tuzağı

‘FOTOĞRAFINI ÇOK BEĞENDİM’

İnternetteki sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta dolandırıcıların, oyuncu olmak isteyen genç kızları para tuzağına düşürdükleri ortaya çıktı. Bilişim polisi, dolandırıcıların yöntemini şöyle anlattı: Facebook’ta kendilerini yönetmen Fatih Akın ya da Burak Özçivit gibi sinema ve televizyon dünyasının ünlülerinden biri olarak tanıtıyorlar. Bu profilden “Fotoğrafını çok beğendim. Oyuncu olmak ister misin?” diye mesaj attıkları genç kızın MSN adresini alıp görüşmeye buradan devam ediyorlar.

‘ŞİMDİ KAMERAM BOZULDU’

Şüphelenip internet kamerasının açılmasını isteyen kızlar, sözde Burak Özçivit’ten “Şimdi kameram bozuldu. Kendi fotoğrafımı çekip cep telefonuna yollayayım” diyor, fotoğraf cebine geliyor. Sözde Fatih Akın ise “Amerika’dayım. Yanımda George Clooney var, görmek ister misin?” diye soruyor. Kamera açılıyor, genç kızlar Hollywood yıldızı George Clooney’i karşısında bulup konuşunca tuzağa düşüyor. İstenilen parayı verilen hesap numalarına yatırarak, sahte adreslere yönlendiriliyorlar. Polis, görüntülerin George Clooney’nin filmlerden kaydedilip montajlandığını düşünüyor.