Facebook'ta taksitle böbrek satıyorlardı

Adana'da Facebook üzerinden taksitle organ ticareti yapan aralarında böbrek alıcı ve vericilerinin de bulunduğu 22 sanığın yargılanmasına başlandı

11 Haziran 2011, Cumartesi 11:00
A A

Adana’da polis geçen ocak ayında, organ satışı yaptıkları iddia edilen çete üyelerini takibe aldı. 8 ay süren takip sonunda, 11 ilde, 46 adrese eş zamanlı operasyon yapıldı. Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden organ alım-satım işi yaptıkları ve aylık 493 lira taksitle de organ satışı gerçekleştirdikleri ileri sürülen çete üyeleri yakalandı.

Adliyeye sevk edilen 22 şüpheliden, çetenin lideri olduğu iddia edilen, daha önce de organ ticareti nedeniyle hakkında işlem yapılan 46 yaşındaki Osman Kökyıldırım ile yardımcısı olduğu ileri sürülen 29 yaşındaki Savaş Günay mahkemece tutuklandı, diğer 20 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Soruşturma sonunda, Kökyıldırım hakkında ’teşekkül halinde organ veya doku ticareti yapmak veya aracılık etmek, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’ suçlarından 81 yıl, yardımcısı Savaş Günay için de aynı suçlardan 51 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Böbrek alıcı ve vericilerin de aralarında bulunduğu tutuksuz 20 sanık hakkında ise ’organ ticareti yapmak veya aracılık etmek’ suçlarından 9’ar yıl hapis cezası istendi.

Organ çetesinin nasıl çalıştığının ayrıntılarıyla anlatılan iddianamede, Savaş Günay’ın, Facebook üzerinden "Böbrek satışında yardımcı olunur" ilanıyla zengin alıcılar bulduğu, vericileri de, Osman Kökyıldırım’ın yoksul kişilerden seçtiği, organ nakli için donörleri de sahte belgelerle akraba gibi gösterdiği belirtildi.

Adana 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmalarına başlanan sanıklardan Kökyıldırım, artık uslandığını belirterek, "Daha önce bir hata yaptım. Suç olduğu öğrendikten sonra bir daha yapmadım" dedi. Günay ise suçlamayı kabul etmeyerek, "Ben böbreğimi sattım. Ancak kimseye böbrek alım satımı konusunda aracılık etmedim" diye ifade verdi.

Duruşmaya katılan tutuksuz sanıklardan 41 yaşındaki Şerefettin Tüzün ise kendisine böbrek nakledildiğini, ancak pazarlık yapmadıklarını ileri sürdü. Mahkeme heyeti, diğer sanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;