Facebook'ta toplandılar, yürüyüşe geçtiler

Facebook'ta toplandılar, yürüyüşe geçtiler

28 Ekim 2009, Çarşamba 10:45
A A

Bursa'nın Gemlik İlçesi'nde bir grup genç, paylaşım sitesi Facebook’ta ‘PKK’yı Gemlik'te istemiyoruz’ yürüyüşü düzeledi. Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın avukatlarının her hafta İmralı'ya hareket ettiği İlçe Jandarma Komutanlığı önüne yürümek isteyen yaklaşık 500 kişilik grup polis engeliyle karşılaştı.

Paylaşım sitesi Facebook’ta ‘PKK’yı Gemlik’te istemiyoruz’ adı altında eylem düzenleyen bir grup genç, ilçe halkını da PKK’ya tepki göstermek için saat 19.00'da Gemlik İskele Meydanı'nda düzenledikleri yürüyüşe davet etti. Çağrı üzerine toplanan yaklaşık 500 kişi ellerinde Türk bayraklarıyla meydanda bir araya geldi.

Kendisini ‘barış elçisi’ olarak nitelendiren 34 kişinin Türkiye’ye giriş yapıp kısa bir sorgunun ardından serbest bırakılmalarına tepki gösteren grup üyeleri, Atatürk Parkı'nda İstiklal Marşı söylediler. Kalabalık daha sonra 3 kilometre uzaklıkta bulunan teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın avukatlarının her hafta kimlik kontrolü ve üst aramalarının yapılarak İmralı Adası'na haraket ettikleri Gemlik İlçe Jandarma Komutanlığı önüne kadar yürümek istedi. Yaklaşık 500 kişiden oluşan eylemci grup, geniş güvenlik önlemleri alan polis ekiplerinin müdahalesiyle karşılaştı.

Tepkilerini gösteren vatandaşları dağılmaları konusunda uyaran polislerin bu isteğine gurupta bulunan kadınlar, “Biz şehit annesiyiz, şehit ablasıyız”, “PKK’lılar yürüyorlar biz niçin yürüyemiyoruz” diyerek tepki gösterdiler. ‘Şehitler ölmez Vatan Bölünmez’, ‘Türk Kürt kardeştir ayrım yapan kalleştir’, ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’, ‘Her şey vatan için’ sloganları atan eylemciler yürüyüşe geçti.

Gemlik İlçe Jandarma Karakolu yerine 1 kilometre ileride bulunan Askerlik Şubesi’ne kadar yürümelerine izin verilen grup, tekbirler getirerek Askerlik Şubesi önüne gelerek İstiklal Marşı okudu. “Hepimiz Askeriz, silah isteriz”, “Hepimiz Mehmetiz” sloganları atan grup, Abdullah Öcalan’ın avukatlarının geleceği yarın (Çarşamba) sabah saat 08.00’de Gemlik İlçe Meydanı'nda toplanıp bölücübaşının yanına önümüzdeki günlerde getirilecek olan 10 mahkumun gelmemesi için düzenleyecekleri tepki yürüyüşünde buluşmak için anlaşıp sessizce dağıldılar.

Faruk KAHRAMAN- Emre KOŞAK/BURSA, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;