Facia yaratan pilot az kalsın THY'de çalışacakmış!

Kokpit kapısını kilitleyip Germanwings uçağını Alp Dağları'na düşürerek 150 kişinin ölümüne neden olan yardımcı pilot Andreas Lubitz'in uçuş okulundan mezun olduktan sonra 80 arkadaşı ile birlikte Türk Hava Yolları'nda (THY) görev yapması için görüşmeler yapıldığı ortaya çıktı

20 Nisan 2015, Pazartesi 11:39
A A

Aralarında Andreas Lubitz'in de bulunduğu 80 pilot uçuş akademisini bitirmesinin ardından Lufthansa'da göreve başlayacaktı. Ancak küçülmeye giden Alman havayolunun bu pilotlara ihtiyacı kalmamıştı. Eğitimlerini yeni tamamlayan pilotlar için alternatif aranmaya başlandı.

THY İLE GÖRÜŞME YAPILDI

THY, eğitimlerini Lufthansa Uçuş Akademi'nde tamamlayan 80 pilotu almak üzere Lufthansa ile masaya oturdu. Yapılan pazarlıkta THY 80 pilota görev yapacakları Boeing 737 veya Airbus A320 uçaklarının tip eğitimi verecekti. Pilotlar 40'lı iki grup halinde THY'de eğitim alacak ve tip eğitimi sonrasında da Alman pilotlar 5 yıllığına THY'de görev yapacaktı.

TECRÜBELERİNİ ARTIRACAKLARDI

Böylelikle Lufthansa hem bu pilotları değerlendirecek hem de genç pilotlar uçuş saati tecrübelerini artıracaklardı.

Lufthansa bu pilotlar karşılığında A340 ve A330 gibi uzun menzilde 60 yaşında emekliliği hak etmiş pilotlara THY'de görev yapma imkânı sunacaktı. Görüşmelerden sonuç çıkmadı.

Lufthansa Grubu, bu pilotların daha fazla yerde bekletmedi ve grup şirketlerinde görev yapmalarını istedi.

Andreas Lubitz, A330, 747 gibi uzun menzilli yolcu uçaklarında ikinci pilot olarak Lufthansa kariyerine başlamayı hayal ederken Germanwings'te göreve başladı.

'ÖYLE BİR ŞEY YAPACAĞIM Kİ...'

24 Mart'ta meydana gelen olayda, Germanwings uçağının kaptan pilotunun kokpitten çıkmasının ardından Andreas Lubitz kapıyı kitlemiş ve uçağı Alp Dağları'na doğru dalış kumandası vermişti. 

Psikolojik tedavi gören ve bunu şirketinden saklayan Lubitz'in olaydan önce ayrıldığı kız arkadaşına 'Öyle bir şey yapacağım ki adımı herkes duyacak' dediği ortaya çıkmıştı. 

THY'DEN ŞU AÇIKLAMA GELDİ

Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği'nce konuyla ilgili yapılan açıklamada da şöyle denildi: "Lufthansa ile Uçuş işletme Başkanlığımızın konuyla ilgili bir görüşmesi olmuştur. Ancak söz konusu pilotun tarafımıza bireysel başvurusu bulunmamaktadır. Lufthansa PTN Uçuş Okulu, kendi okullarından mezun olan pilotlarının bulunduğunu tarafımıza iletmiş, ancak bu pilotların havayolu tecrübeleri ve tip eğitimleri bulunmadığından bu pilotlarla ilgili görüşme gerçekleşmemiştir. Ortaklığımız, tip eğitimi ve tecrübesi bulunmayan yabancı pilot istihdamını mümkün kılmamaktadır" 

DHA

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;