'Faiz günah' deyip hacıları dolandırdı

Soğan üreticisi O.T., tarım kredisi için başvurmaya gittiği bankada, “Ben Maliye Bakanlığı'nda müsteşarım. Faizli para alıp günaha girme." diyen kişiye inanıp paralarını kaptırdı

'Faiz günah' deyip hacıları dolandırdı

Bursa’da banka şubesine giden soğan üreticisi O.T., tarım kredisi almak için başvuruda bulunmak isterken yanına biri yaklaştı. Bu kişi, sohbet ederken hacı olduğunu öğrendiği O.T.’ye “Ben Maliye Bakanlığı’nda müsteşarım. Faizli para alıp günaha girme. Sana Avrupa Birliği’nden (AB) ilk 10 yılı faizsiz kredi kullandırıp çiftlik açtırayım” dedi.

TEKRAR İSTEYİNCE...

Bunun üzerine kredi başvurusundan vazgeçen O.T., 200 bin TL krediyi 1 ayda çıkartacağını, ancak proje işlemi için 10 bin TL vermesi gerektiğini söyleyen bu kişiye inanarak istediği parayı verdi. Fakat bu kişi parayı alınca ortadan kayboldu.

Dolandırıldığını anlayan O.T., bir hafta sonra kendisini arayıp “5 bin TL daha gerekiyor” diyen bu kişiye randevu verdi. Polisi de arayan O.T., buluşma yerinde önceki gün sahte müsteşar Fuat Çobur’u (45) yakalattı. Dolandırıcılıktan 15 kaydı bulunan Fuat Çobur’un aynı yöntemle İstanbul, Yalova, İzmit ve Balıkesir’de 3 kişiyi daha 80 bin TL dolandırdığı ortaya çıktı.

DHA