Fakülte önünde uçurtma uçuran efsane

Türkiye'nin en önemli akademisyenlerinden biri olan, iletişim bilimlerinin önde gelen isimlerinden Prof. Dr. Ünsal Oskay'ı kaybettik

19 Ekim 2009, Pazartesi 05:00
A A

Kızı Defne Oskay: “Türkiye değerli bir bilim adamını, ‘bir kıymetini’ kaybetti. Biz onun entelektüel düzeyinde değiliz belki, ancak biliyorum ki Türkiye için büyük bir kayıptır.”

Eski öğrencisi Serkan Ocak: “Fakültenin en üst katında 402 nolu bir salon vardı. Anfi değildi ancak en az 200 öğrenci alabilecek kapasiteye sahipti. En sevilen hocanın dersinde bile olsa olsa 30-40 kişi olurdu. Ünsal Hoca’nın çarşamba günleri verdiği derste 402 dolardı. 402’nin o kadar kalabalık olduğunu bir hocanın derslerinde bir de Beyazıt Öztürk’ün geldiğinde gördüm.

Elif Yılmaz (Gazeteci): Liseden çıkmış, ‘özgür’ üniversiteye yeni adım atmıştık. Fakültede ilk günlerimiz, ilk derslerimizdi. Daha çok tazeydik, ‘özgürlüğün’ nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalışıyorduk. Hâlâ defter, kitap, kalem, silgi, kalem traşlarımızı yanımıza alıyor, girdiğimiz derslerde sessiz sedasız oturuyorduk. Üniversitenin liseden tek farkının üniforma giyilmeyen bir yer olduğuna tam inanmıştım ki kısa boylu biri girdi sınıfa. Girer girmez sanki yıllardan beri tanışıyormuşuz gibi konuşmaya başladı bizlerle. Birden her şeyin rengi değişti. “Hızına yetişemiyorduk” Konuşuyor, gülüyoruz en önemlisi de fikrimizi soruyor, söylüyorduk! Sadece ben değil sınıfın tamamı hocanın beyninden fırlayan kelimeleri yakalamaya, anlamaya, kavramaya çalışıyorduk. 40 dakika sonra Ünsal hoca küçük dev adam olmuştu hepimiz için. Ders bitiminde anladığım tek şey vardı: Artık üniversiteydim. Sınav kağıdıma ‘Bütün papatyalar komünisttir’ diye yazdığımda hayatımda aldığım ilk 100’ü veren kişiydin sen. O benim ‘gerçek’ hayatımda aldığım ilk ve tek 100’dü hocam. Önceki akşam 7 sütuna sıkıştırdım acımı. Ama emin ol canım hocam kalbimin tüm sütunları senindi!

Marmara İletişim Fakültesi Doç. Dr Cüneyt Akalın: “Çok renkli bir kişiliği vardı, fakültenin önünde uçurtma uçururdu. Ünsal Hoca kürsüye çıktığında salon inlerdi.”

İLETİŞİMİN KİTABINI YAZDI

Şanlıurfa’da 1939 yılında doğan Ünsal Oskay, üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamladı. Basın Yayın Yüksekokulu’nda asistanlık yapmak üzere özel olarak seçilen ve ABD’de 1967-1968 yıllarında eğitim gören Ünsal Oskay, 1970’li yıllarda Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda akademisyenliğe başladı. Anadolu Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Kültür, Beykent ve Yakın Doğu gibi özel üniversitelerde ders veren Ünsal Oskay, 2000-2002 yılları arasında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi dekanlığı yaptı. ‘Toplumsal Gelişmede Radyo ve Televizyon’, ‘Kitle İletişim Teorilerine Giriş’, İletişimin ABC’si gibi eserleri bulunan Ünsal Oskay’ın çok sayıda ödülü de var.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.