Fast food'daki tuz korkutuyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, fast food lokantalarındaki yemeklerin tuz seviyesinin "şaşırtıcı derecede" yüksek olduğu ortaya çıktı

28 Ekim 2009, Çarşamba 09:48
A A

Consensus Action on Salt and Health (CASH) lobi grubu tarafından yapılan araştırmada, Pizza Hut'taki bir yemeğin 6 yaşındaki bir çocuğun günde alması gereken azami tuz miktarının 4 katı tuz ihtiva ettiği ortaya çıktı.

TUZ ORANI EN AZ İKİ KAT FAZLA

İngiliz hükümeti, yetişkinler için günde azami 6 gram, 7-10 yaş arasındakiler için 5 gram, 4-6 yaş arasındakiler için ise 3 gram tuz öneriyor. CASH'in araştırmasına göre, Pizza Hut'ın bir orta boy Super Supreme pizza, bir porsiyon sarımsaklı ekmek, bir porsiyon patates, tavuk kanadı ve peynirli tatlısından oluşan menüsünü ısmarlayan 4 kişilik bir ailenin her bir ferdinin 12.3 gram tuz aldığını saptadı.

Bunun, bu lokantada tek bir öğün yemekte alınan tuzun, yetişkinlerin günde alması gereken azami miktarın iki katı, 6 yaşındaki bir çocuğun alması gerekenin ise 4 katı olduğunu gösterdiği bildirildi. KFC lokantasında 4 kişilik bir ailenin aldığı menünün ise kişi başına 5,2 gram tuz içerdiği belirlendi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;