Fazıl Say Türk elçiyi kulise almadı

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, “İstanbul Senfonisi” adlı eserinin Katar'da çalınmasını Türk elçiliğinin engellendiğini iddia etti

20 Nisan 2015, Pazartesi 11:07
A A

Cumhuriyet'teki köşesinde elçiliğin ' Say' ismine bile tahammül edemediğini belirten Fazıl Say,  "Bizim elçilikler demek bu derece çaptan düşmüş, böyle şeylerle uğraşır hale gelmiş. Yazık. Yazık bu küçüklüğe. " yazdı.

PEKİN'DE BÜYÜKELÇİ'Yİ KULİS ODASINA ALMADIM


Fazıl Say, geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabından ABD'de konser verdiği Carnegie Hall'un fotoğrafını paylaştıktan sonra şunları yazmıştı: "
Buradan naçizane Türk diplomatlarına bir notum var. Bunları affınıza sığınarak yazıyorum. Üzülerek diyorum, bu adamlar gelmesinler benim konserlerime. Ben tedirginim bu konuda. İsteksizim. İçime sinmiyor. Kendime göre anlık hareket etmek zorunda kalıyorum. Bu son turnemde Pekin’de büyükelçiyi kulis odasına almadım. New York’ta da konsolosluk çalışanlarını reddettim.

Çünkü; bugünkü Türkiye’nin diplomatları sadece konsere gelsinler, orada gözüksünler istemiyorum. Ben “sanattan, sanatçıdan yana olsunlar, hür bir dünya için, ifade özgürlüğü için diplomat olsunlar” istiyorum. Demokratik ve çağdaş Türkiye’yi temsil etsinler, bizlerin dışlanmasına ve nice ötekileşmeye tepki versinler istiyorum... Sadece iki sorum var onlara: Diplomatsın, 1- Neyi temsil ediyorsun? 2- Niye temsil ediyorsun? Yani, ya uygar bir Türkiye’den yanasındır. Ve gerekirse hükümete karşı olman gerekirse de olursun ve haksızlık yapılan insanlardan, baskıya uğrayan sanatçılardan, haksız yere cezalandırılan vatandaşlarından yana olursun. (Bu onurlu duruştan hiçbir şey kaybetmezsin.) Ya da bu vahim baskıcı anlayışı temsil edersin... Ama o zaman, uygar dünyada çok da “hak” aramamalısın... Yap seçimini... Açıklaması olmayan diplomat benim konserime gelmesin... İkisi birden olmuyor çünkü, kimse saf değil. Fotoğraf 2 gün önce dünyanın en önemli konser salonu Carnegie Hall’de çekildi. Sizce ABD Büyükelçimiz, New York Konsolosumuz niye bu 3000 kişi arasında yoktu?

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;