FED doları izliyor

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, dolardaki değer kaybını yakından izlediklerini söyledi

17 Kasım 2009, Salı 10:29
A A

FED Başkanı Ben Bernanke, New York Ekonomi Kulübü’nde yaptığı konuşmada, "Doların değerindeki değişikliklerin etkilerini dikkatle izliyoruz. FED, bu değişiklikleri yakından izlemeyi sürdürecek" dedi.

Petrol ve altın gibi emtiaların fiyatlarının son zamanlarda artmasının, doların değer kaybını ve küresel ekonomide toparlanmanın başlamasını yansıttığına işaret eden Bernanke, enflasyonun muhtemelen bir süre düşük kalacağını, bunun da Fed’in faiz oranlarını bir süre olağanüstü düşük seviyelerde tutmasına olanak sağlayacağını ifade etti.

Bernanke, "Faiz oranı araçlarımızı, istihdamı ve fiyat istikrarını sağlama yükümlülüğümüzü yerine getirmek için kullanıyoruz" diye konuştu.

Ekonomistler, FED’in, 15-16 Aralık’ta yapacağı toplantıda yüzde 0-0,25 aralığındaki faiz oranını bu seviyede tutmasını ve toparlanmanın hız kazanmasına destek vermek için gelecek yılda aynı seviyeyi korumasını bekliyor.

ABD’de, ekonomideki toparlanmanın önündeki en büyük tehditlerden bir olan işsizlik oranı Ekim ayında yüzde 10.2 ile 1983 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıkmıştı. Bazı ekonomistler, bu oranın gelecek yıl ortasına kadar yüzde 11’e çıkabileceğini tahmin ediyorlar.

ABD’de doların değerinin düşmesinde ek baskı yaratan düşük faiz oranlarına, tüketicileri cesaretlendirmek, işletmelerin daha fazla harcaması ve ekonomik toparlanmayı desteklemek için ihtiyaç bulunuyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;