Erdoğan Arıpınar

//icdn.posta.com.tr/images/none/16x9.jpg

Federasyonun unuttuğu görev

Çarşamba, 27 Ocak 2010 - 05:00

75 milyonluk Türkiyemiz’in futbol dünyası, Avrupa’daki ülkeler ile neredeyse başa baş. Toplumun ve medyanın ilgisi, kulüplerin dayanışması, Futbol Federasyonu’nun bütçesi, imkanları ve sponsor destekleri eski günlere göre çok çok ileride. Fakat, bu bolluğun içinde koskocaman bir darlık var. O da Fair Play eğitimi. Futbol Federasyonu, konuyu çok iyi bilen bir genel sekreteri olmasına rağmen; Fair Play’i liglerde istatistiklerini tuttuğu sarı ve kırmızı kartlarla sınırlı şekilde kabullenmiş. Görev bölümlerinde ise Fair Play şubesinin ne adı, ne de kadrosu var.

40’tan fazla üyesi olan EFPM’de (Avrupa Fair Play Birliği) geçen 16 yılımda, Lüksemburg gibi en küçük, Rusya gibi en büyük ülkelere kadar Futbol Federasyonları’nın yıldız, genç ve milli takımlarda yer alan oyuncuları için her yıl Fair Play seminerleri yaptırdıklarını, seminerlerde uzmanların konuşmalarının yanı sıra; dünyadan örnek fair play olaylarının filmlerini izlettiklerini ve katılım diploması verdiklerini gördüm. Her yıl ülkemizin Fair Play Ödülü’ne aday olayları tararken futbolda pek az olaya rastlayabiliyoruz. Bunun da gerçek sebebi eğitimsizlik. Nadiren gözümüze çarpan olaylar ise ya kişisel yaklaşım, ya da ülkemizin geleneksel olarak çocuklarına verdiği terbiye ve hakşinaslık duygusundan doğan hareketlerdi.

Şimdi yapılacak Futbol Federasyonu’nun Fair Play konusunda bir atılım yapması ve bunu GSGM ile işbirliği halinde Türkiye’nin geneline yaymasıdır. Bir örnek vermek gerekirse; komşumuz, kardeşimiz Azerbaycan’ın “Adaletli Oyunlar” adını verdiği Fair Play için her yıl ayırdığı bütçe ve eğitim kurumları ile işbirliği yaparak hazırladığı çalışmalarıdır. Fair Play eğitimini yalnız oyuncularla ve takımlarla sınırlı düşünmek de hatadır. Seyirci içinde: uzmanlarla iş birliği yaparak, el broşürleri, karikatürler, filmler, pankartlarla çalışmalar yapmak lazımdır.