Felaket bölgesine kar yağdı

Felaket bölgesine kar yağdı

16 Mart 2011, Çarşamba 18:03
A A

Japonya’da deprem ve tsunamiden etkilenen bölgelerde etkili olan soğuk hava ve kar yağışı kurtarma çalışmalarını engelliyor.

Iwate, Miyagi ve Fukuşima bölgelerinde hava sıcaklıklarının sıfır dereceye kadar düştüğü belirtiliyor. Meteoroloji yetkilileriyse, sıcaklığın -5 dereceye kadar düşebileceğini kaydediyor.

İHH Acil Yardım Koordinatörü Recep Güzel bölgede yaşananları şöyle özetliyor:"Japonya’daki depremin merkez üssü olan Sendai’de insanlar ayakta kalma mücadelesi veriyor. Radyasyon seviyesi insan sağlığını tehdit eder boyuta ulaşarak 6’ya çıktı. İnsanlar çok tedirgin. Benzin olmadığı için insanlar bölgeyi terk edemiyor. Japonya hükümeti de insanları daha güvenli bir bölgeye tahliye edemiyor. Bu bölgede temel ihtiyaç maddelerini bulmak mümkün değil. Radyolarda devamlı yardım çağrıları yapılıyor. Bölgede bulunan birçok kasaba ve yerleşim yeri korku filmlerindeki hayalet şehirler gibi. Suların çekildiği bölgelerde adeta ceset tarlaları oluşuyor. Benzin sıkıntısı had safhada. Sendai’den ayrılmak isteyen yabancı gazeteciler bile benzin bulamadıklarından bölgede beklemek zorunda kaldı. Kar yağışı devam ediyor. Hava oldukça soğuk."

Kyodo ajansı, ülkenin kuzeydoğusundaki Miyagi vilayetine bağlı İşinomaki kentinde, kayıp sayısının 10 bine ulaşmasının muhtemel olduğunu açıkladı.

Mucize kurtuluşlar kimileri için umut olurken, kimileri ise acı gerçekle yüzyüze kalıyor. Enkaz altından çıkarılan onlarca ceset vakit kaybedilmeksizin toprağa veriliyor. Ülkede on binlerce çocuk yetim kaldı. Kayıp yakınlarının yaşadığı acıyı ise anlatmak mümkün değil...

Uzmanlar, deprem ve tsunaminin maliyetinin 1995 yılındaki yıkıcı Kobe depreminin maliyetinden daha fazla olacağı tahmininde bulunuyor. Kobe depremininJaponya’ya maliyeti 100 milyar doları bulurken, bazı tahminlere göre geçen haftaki deprem ve tsunamiden sonra toparlanma ve yeniden inşanın maliyeti 180 milyar dolara çıkacak. Onarım ya da yeniden inşa çalışmalarının 5 ila 10 yılı bulabileceği belirtiliyor.

Japonya’daki J.P. Morgan Securities’de görevli Hirokazu Anai, "Bu 100 ya da 200 yılda bir meydana gelen bir felaket. Bu bizi altyapı ve güvenlik düzenlemeleriyle ilgili düşüncemizi değiştirmeye zorlayacak ve bu zaman alacak" dedi.

Tsunaminin bazı yerleşim bölgelerini haritadan sildiği ülkenin kuzeydoğusunda su, gıda ve akaryakıt dağıtımını sağlamak için karayollarının onarımının en az üç ay sürebileceğini vurgulayan Anai, bundan sonra gerçek yeniden inşa süreci başlamadan önce hayatta kalanlar için geçici konutların inşaatına başlanacağını söyledi.

Hükümet, deprem ve tsunaminin yaralarını sarmak için mevcut bütçedeki 2,5 milyar dolarlık acil kaynakları devreye soktu.