Felakete geç müdahale edildi

Felakete geç müdahale edildi

Trakya bölgesi ve İstanbul'da yaşanan büyük sel baskınlarının vereceği zararın ve can kayıplarının boyutunu yetkililer hesaplayamadı.Başta Tekirdağ Saray ilçesi ile, İstanbul'un Silivri ve Çatalca ilçelerinde başlayan yoğun yağış sonucu dereler taştı. Tem otoyolu ile E-5 karayolunun yer yer sel suları ile kapanmasına neden olan felaketi, yetkililerin zamanında müdahale kararı almaması eleştirilere neden oldu. Bölgeye saat 16:00 kadar ciddi bir müdahale edilmezken, yardım gönüllüsü AKUT ekibi bile, Sancak Air'e ait helikopterle ücretsiz felaket bölgesine ulaştırıldı.
Selimpaşa Kıyıkent'te evlerinde mahsur kalan vatandaşlar saatlerce elektriksiz ve haberleşme imkanından yoksun yardım beklediklerini belirterek tepkilerini dile getirdiler. Bu arada saat 17:00 sıralarında Silivri ve Çatalca'da halen evlerinin çatılarında kurtarılmayı bekleyen onlarca vatandaş, televizyon görüntüleri ise yürekleri sızlattı.
İstanbul Valiliğ ise çalışmalara çok sayıda bot ve 6 helikopter katıldığını, Eylül ayı yağmur ortalamasının 44 kilogram olduğunu, iki gün içinde 180 kilogram yağış düştüğünü belirterek afeti yağışın şiddetine yükledi.

DHA