Felaketler şehri Erzurum

Bayındırlık ve İskan İl Müdürü Yaşar Güvenç, Erzurum'un doğal konusunda Türkiye'de birinci sırada yer aldığını söyledi

Felaketler şehri Erzurum

Bayındırlık ve İskan İl Müdürü Yaşar Güvenç ilin kaya düşmesi, sel baskını, heyelan, çığ, deprem gibi doğal afetlerde 1’inci sırada yer aldığını belirtti.

Projeleri uygularken önce jeoteknik etütleri yaptıklarını, kullandıkları malzemelere özellikle dikkat ettiklerini anlatan Güven, "ilimizde her yıl çığ, kaya düşmesi, sel baskını, heyelan gibi doğa afetler oluyor. Bunun için de projeleri uygularken özellikle zemin, malzeme ve yer seçimine özen gösteriyoruz" dedi.

Bina yapılacağı zaman zemin etütlerinin çok iyi olması için jeoteknik etütler yapıldığını aktaran Güvenç, şöyle devam etti: "Kaya düşmesinde İspir, Oltu, Tortum, Şenkaya ve Olur, çığ düşmesinde İspir, Tortum, Tekman Karayazı ilçeleri birinci sırada yer alıyor.

Depremde ise Tekman, Karayazı, Karaçoban ilçelerimiz 1’inci derece deprem bölgesinde yer alıyor. Bu durumda zemin ve yer seçimi, kullanılacak malzeme çok önemli. Bazı köylerimize hala taş düşüyor ve can kaybı da oluyor. Aşkale depreminde 9, Şenkaya depreminde 2 kişi can verdi. 2008 yılında Horasan’da 2 kişi selden boğularak öldü."

Güvenç, bazı köylerin fiziki şartlarının çok kötü olduğunu belirterek, bu köylerin mutlaka taşınması gerektiğini ifade etti.