'Felçli Umut' Rus mu?

Gülsüm Kabadayı'nın baktığı kimliği meçhul felçli genç, Türkçe'ye değil Rusça'ya tepki gösteriyor

04 Ekim 2009, Pazar 05:00
A A

Antalya’da 30 Ağustos 2008’de bir aracın çarpıp kaçtığı genç bilincini kaybedip felç oldu. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde yoğun bakıma alınan gencin ailesi bulunamadı. Devlet himayesine alınan gencin kemik yaşının 17 olduğu belirlendi. Gence, Mustafa Öz adıyla nüfus cüzdanı verildi. Ama hastanedeki görevliler gence ‘Umut’ adını taktı. Umut’un kaderi, hastanede bir yakınını bekleyen Gülsüm Kabadayı ile kesişti.

RUSÇA HAREKETE GEÇİRDİ

Eşinden boşanan 3 çocuk annesi Gülsüm Kabadayı babasından kalan 500 lira maaşla geçiniyordu. Devletin 651 lira maaş bağlamasıyla Umut’un ‘koruyucu annesi’ olan Gülsüm Kabadayı hastane yakınında ev kiraladı. Umut’u bu eve götürdü. Eve gelen Gülsüm Kabadayı’nın misafiri Ender Metin, genci Rus’a benzetti. Ender Metin’in Rusya’daki oğlu telefonda Umut’a Rusça ‘gözlerini kapat’, ‘ellerini kaldır’ dedi. Umut bu komutlara tepki gösterdi.

HER DENİLENİ YAPTI

Türkçe’ye tepki vermeyen Umut, Rusça’yı duyunca hareketlendi. Bunun üzerine eve, Antalya Rus Okulu’ndan Evgeniya Ünalmış geldi. Evgeniya, Umut’a Rusça ‘ellerini kaldır’ ve ‘gözlerini kapat’ dedi. Umut gözlerini kapatıp ellerini kaldırdı. Kazadan sonra konuşamamasına rağmen konuşmaya çalıştı. Doktorlar beyni hasar gören Umut’un sağlığı ile ilgili olumlu konuşuyor ve yabancı olduğunu düşünüyor.

”UMUT SÜNNETLİ İKİ KULAĞINDA 9 DELİK VAR”

Felçli Umut’un koruyucu annesi Gülsüm Kabadayı genç hakkında şunları söyledi: “Doktorların ifadesine göre Umut sünnetli. Çok modern bir çocuktu galiba. Çünkü iki kulağında toplam 9 tane küpe deliği var. Ayrıca sağ bacağında ve sağ kalça bölgesinde geçmişten kalma yanık izleri bulunuyor.” Gülsüm Kabadayı’nın ‘Umut sünnetli’ açıklaması kafaları karıştırdı.

AİLESİNİ INTERPOL ARAYACAK

 Rusça konuşmalara tepki gösteren ‘Felçli Umut’un ailesinin bulunabilmesi için Antalya Emniyet Müdürlüğü aracılığıyla Interpol’den (Uluslararası Polis Teşkilatı) yardım alınacak. Bir polis ekibi, Gülsüm Kabadayı’nın evine gidip Umut’un fotoğrafını çekti. Fotoğraf, Interpol’e verilecek. Interpol, Umut’un ailesini uluslararası platformda arayacak. Ayrıca Umut’un fotoğrafları Antalya’nın çeşitli yerlerine asılacak, belki bir tanıyan çıkar.

Mehmet ÇINAR/DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;