Fenerbahçe Atatürk'ün büstünü arıyor

Eski futbolcu Engin Verel'in katıldığı bir programdaki 'kayıp büst' iddiası sarı-lacivertlileri birbirine düşürdü

01 Eylül 2009, Salı 16:43
A A

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre: "Fenerbahçe Spor Kulübü'nün Kuşdili'ndeki lokali 1932'de yanmış ve binanın yenilenmesi için Cumhuriyet gazetesinin başlattığı kampanyayla kulüp için 1800 lira toplanmıştı. Bu miktar yetmemiş ve bina Mustafa Kemal Atatürk'ün katkılarıyla yeniden inşa edilebilmişti.

Sarı-lacivertli yönetim Mustafa Kemal'a teşekkürlerini sunmak için büstünü yapıp statlarına koymak isteseler de Atatürk buna ancak büstünü kendisinin yaptırması karşılığında izin verir. Fakat kendi büstünü yaptırıp kulübe veren Atatürk'ün bu eşsiz eserinin nerede olduğu bilinmiyor.

Verel'in iddiasına göre büst Dereağzı Tesisleri'nde duruyor. Fenerbahçe Müzesi Müdürü Alp Bacıoğlu, söz konusu eseri 1960'lı yıllarda gördüğünü 70'li yıllarda uzun süre arasalar da bulamadıklarını yani büstün kayıp olduğunu söylüyor. Fenerbahçeliler ise büstün bulunup Saracoğlu'na getirilmesini bekliyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.