Fenerbahçe'den zehir zemberek açıklama

Fenerbahçe Kulübü, Trabzonspor ve Beşiktaş kulüplerinin hafta başında yaptığı açıklamalara basın toplantısıyla yanıt verdi.

11 Mart 2011, Cuma 17:36
A A


Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı 1907 Tribünü’nde düzenlenen basın toplantısında kulüp yönetim kurulu adına asbaşkan Şekip Mosturoğlu açıklamalarda bulunurken, Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay, yönetim kurulu üyeleri Murat Özaydınlı, Cihan Kamer, Ömer Temelli, genel sekreter Vedat Olcay, Hakan Dinçay, Turhan Şahin, Ünal Uzun ve Yasemin Merçil de salonda hazır bulundu.

"Deprem ve tsunami felaketinden dolayı Japon halkına taziyelerimizi ve geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, çeşitli sebeplerle Japonya’da bulunan çok sayıda Türk vatandaşımızın da bu felaketi en ufak bir yara dahi almadan atlatmış olmasını umuyoruz" diyerek basın toplantısına başlayan Mosturoğlu, konuşmasının başında, geçen sezon Süper Lig şampiyonluğunu son maçta kaçırmalarının hemen ardından, 19 Mayıs’ta düzenledikleri basın toplantısındaki bazı ifadelerini birebir tekrarladı ve "Bu açıklamadaki kişi ve kurumların isimlerini değiştirdiğimizde, geçen sezondan bu yana değişen hiçbir şey olmadığı çok net bir şekilde görülecektir. Gelinen noktada artık bu senaryolar, komplo teorileri, kitleler tarafından da itibar görmemektedir" dedi.

-"ŞEREFLİ İKİNCİLİKLERDEN BAHSEDENLERİN FUTBOLU KİRLETTİĞİ ORTADADIR"-

Asbaşkan Mosturoğlu, "Şerefli ikinciliklerden bahsedenlerin, o ikincilikleri bize karşı alamadıklarını bir kez daha hatırlatırız. Sayın Süleyman Seba’ya ait ’şerefli ikincilik’ sözünün manevi anlamını da aşan daha şerefli ikincilikler kulübümüzün yakın tarihinde bulunmaktadır" diye konuştu.

Bu ikinciliklerin, camialarını çok derinden üzdüğünü ve travma yaşatmış olsa da, bu düzen içinde kulüplerinin ne denli temiz olduğunun da en açık göstergesi olduğunu anlatan Mosturoğlu, şunları kaydetti:

"İkinciliklerimiz, futbolun ’derin ağabeyinin’ aslında kimler olduğunu, kimlerin futbolu kendi çıkarları için kirlettiğinin en açık göstergesidir. Kendilerini ’temiz ligci’ olarak isimlendirenlerin gerçek yüzünün ne olduğunu bugün herkes bir kez daha görmüştür.
Sayın Süleyman Seba’yı referans gösterenler, bugün Süleyman Seba’yı ’Efsane başkan’ yapan değerlerin, ’Son maçta düşen ya da şampiyon olan takımı belirlemek’ ya da ’Lig bizim kupa sizin’ gibi değerler olmadığını anlamalıdır."

-"GEÇMİŞTE DÜŞÜNCESİZCE YAPILAN AÇIKLAMALAR TARİH BOYUNCA PEŞİNİZİ BIRAKMAZ"-

Geçmişte yapılan bazı talihsiz açıklamaların söylendiği anda yarattığı etkinin çok üstünde olan etkilerini yıllarca sürdürebileceğine dikkati çeken Mosturoğlu, şu ifadeleri kullandı:
"(Kupa bizim, lig sizin) söylemi bundan 2-3 sezon öncesine ait. Hayatın cilvesine bakın, bu sezon Beşiktaş ile Trabzonspor, Ziraat Türkiye Kupası’nda aynı grupta yer aldı. Ne tesadüftür ki, Trabzonspor, Beşiktaş’a yenildi, Beşiktaş’ın kupada ilerleyişine izin verdi. Beşiktaş da Trabzonspor’a yenildi ve Trabzonspor’un şampiyonluk iddiasını sürdürmesine olanak tanıdı. Biz de bugün bu sonuçlara bakarak ve o söylemi hatırlayarak bir anlam mı çıkarmalıyız? Görüyor musunuz, düşüncesizce söylenen bir söz tarih boyunca peşinizi bırakmıyor. İşte bu yüzden hala Süleyman Seba’yı size örnek olarak gösteriyoruz."

-"BEŞİKTAŞ KULÜBÜ YÖNETİMİ, BU AÇIKLAMANIN SORUMLULUĞUNU DA
ÖNCEKİ TALİHSİZ AÇIKLAMALARI GİBİ TARİH BOYUNCA TAŞIYACAKTIR"-

Asbaşkan Mosturoğlu, basın toplantısında daha sonra şu ifadeleri kullandı:
"Her sezon benzer şekilde talihsiz açıklama yapmayı gelenek hale getiren Beşiktaş Kulübü, Trabzonspor’un açıklamasını takiben bir açıklama yayınladı. Bu açıklamada bir bölüm, son derece çarpıcı geldi bizlere. Şöyle ki, açıklamada, ’TFF, Trabzonspor ile oynadığımız maçı berabere bitirmek için hakeme talimat verdi ama sonuç Trabzonspor’un galibiyeti ile bitti. Yani biz oyunu bozduk’ anlamına gelen ifadeler kullandı.
Beşiktaş Kulübü Yönetimi, çok net bu anlamı ihtiva eden bu açıklamanın sorumluluğunu da önceki talihsiz açıklamaları gibi tarih boyunca taşıyacaktır. Onun içindir ki asla Süleyman Seba gibi efsane bir başkanın nitelikleri sizlerde bulunmuyor. Onun içindir ki size kimse efsane demiyor.

Trabzonspor maçının hemen ardından, ’Hakemlik bir durum yok, biz kendimize bakalım’ diyen Beşiktaş Basın Sözcüsü Sayın Prof.Dr. Mete Düren’in ardından, kulübün fırsatçı yaklaşımla kaleme aldığı internet açıklaması Beşiktaş Kulübü’nün samimiyetinin ve ciddiyetinin çok basit bir şekilde dışa vurumudur. Bu açıklamadan ’Biz bilerek yenildik’ anlamı çıkmaz mı? Kamuoyu hangi açıklamaya inanmalıdır? Mete Düren’in kendi açıklamasına mı, Mete Düren’in imzasının da olduğu kulüp açıklamasına mı?"

SADRİ ŞENER'İN ÖZÜR DİLEMESİ

Şekip Mosturoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Sadri Şener’in, takımının Kayserispor ile yaptığı maçın ardından, tribünlerden atılan yabancı madde kafasına isabet eden hakem Yunus Yıldırım’dan özür dilediğini hatırlatarak, "Sayın Şener’in bu özrü kabahatinden büyük mü, bilemeyiz. Ancak benzer eylemlerde, kulübümüz 2 maç seyircisiz, Gaziantepspor ise hükmen mağlubiyet ve 1 maç tarafsız saha cezası aldı. Trabzonspor ise yalnızca 1 maç saha kapatma cezası aldı. Sayın Şener, bugün şikayet ettiği Futbol Federasyonun, bu olay sebebiyle Trabzonspor’a verdiği cezayı nasıl değerlendirmektedir? Sayın Şener, değerlendirmesinin ardından belki TFF’den de özür dileyecektir" diye konuştu.
Sadri Şener’in Beşiktaş-Trabzonspor maçının ardından yaşanan olayların ardından yaptığı açıklamayı da hatırlatan Mosturoğlu, şöyle konuştu:
"Sayın Şener, hocasının kafasına ayakkabı fırlatılan maçın ardından, ’Şeref tribününde bir itiş kalkış oldu. Sonra ben camia adına özür diledim. Şenol hocayı sakinleştirmeye çalıştık, sakinleşti, soyunma odasına gitti. O da haklıydı. Beşiktaş’a karşı 10 kişiyle galip gelmek kolay değil. Zoru başardı, sevinmesi doğaldır. Beşiktaş camiası bizim çok sevdiğimiz bir camiadır. Bir hatamız olduysa kusura bakmasınlar’ dedi. Trabzonspor aynı açıklamasında Gençlerbirliği’nin haklarının kim tarafından savunulacağını soruyor. Emin olun, Gençlerbirliği yönetimi de en az Trabzonspor yönetimi kadar kendi haklarını savunmaya muktedirdir. Ancak merak ediyoruz, Kayserispor ile oynanan her iki maçta da Trabzonspor lehine olan hakem hatalarından dolayı Trabzonspor yönetimi ne yapmıştır? Tahmin ediyorum Sayın Şener, böylesine bir alışkanlık edindiğinden Kayserispor yönetiminden de özür dilemiştir! Bilemiyorum, basına yansımadı."

- "TRABZONSPOR’UN AÇIKLAMALARI SUÇ OLUŞTURMAKTADIR" -

Trabzonspor’un yaptığı yazılı açıklamada, "Trabzonspor yönetimin kendi hakkını kendinin almaya muktedir olduğu, saha dışı yöntemlere başvurulacaksa bu yöntemlere de başvurulacağı" şeklinde ifadenin bulunduğunu kaydeden asbaşkan Mosturoğlu, "Açıklamanın bu bölümü, hem ceza hukuku, hem futbol disiplin hukuku bakımından suçtur. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Kimse hukuk dışında hak arayamaz, hele hele hiç kimse kendi hakkını kendisi alamaz" dedi.

Mosturoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yine aynı açıklamada, ’İnine çekilen’ medyadan bahsedilmektedir. İne neyin çekildiği herkesçe malumdur. Açıklamanın bu kısmının muhatabı medya olduğuna göre, Sayın Sadri Şener, sanırım, bundan sonraki ilk fırsatta da medyadan özür dileyecektir. Açıklamada 70’li yılların geride kalmış yöneticilik anlayışından bahsetmektedir. Bugün Trabzonspor yönetiminde bulunanların, 70’li yıllarda en çok şampiyon olan takımının Trabzonspor olduğunu bilmediği anlaşılmaktadır. 70’li yılların yönetim anlayışı, açıklamada kast edildiği üzere yanlış ve hatta gayrı ahlaki bir anlayış ise bundan en çok Trabzonspor yararlanmıştır. Bence, Trabzon fırtınasının tohumlarını atan ve her biri birbirinden değerli şampiyonlukları elde eden 70’li yılların başkan ve yöneticileri içinde bulundukları maddi koşullar göz önünde bulundurulduğunda elleri öpülecek, şükranla anılacak insanlardır. Sayın Sadri Şener, bu açıklamadan dolayı hiç vakit kaybetmeden Trabzonspor’u Trabzonspor yapan 70’li yılların başkanlarından, yönetim kurulu üyelerinden, teknik adamlarından ve futbolcularından da özür dilemelidir.
Kısacası, imzasız yayınlanan son açıklamadan dolayı, Sayın Şener’in özür dilemesi gereken o kadar kişi ve kurum var ki, Sayın Şener özür dilemeye bugün başlasa, özürlerini herhalde ancak ligin sonuna bitirebilir. Bir kez daha vurgulamak isterim ki, çok hata yapanlar çok özür diler. Sadri Şener, özürlerine son vermek için, nerede yanlış yaptığını düşünmeli, sonradan özür dilemeyeceği tasarruflarda bulunmalıdır."

-"ÇELİŞKİLERDEN İBARET AÇIKLAMALAR"-

Şekip Mosturoğlu, Spor Toto Süper Lig’in yayıncı kuruluşu Lig TV’den, sezon boyunca yapılan tüm hakem hatalarının çıkartılması halinde, hangi takım lehine daha çok hata yapıldığının ortaya çıkabileceğini söyledi. Mosturoğlu, şöyle konuştu:
"Maçlarımızda yapılan hakem hatalarından Trabzonspor Kulübü özelinde mukayese yapabilir, bunları görsellerle de destekleyebilirdik. Ancak bunun kimseye faydası yok, olmaz da. Üstelik bu mukayese herkes tarafından zaten açıkça görülüyor ve biliniyor. Yapılanların hata olduğunu düşünüyorsak sorun yok. Ancak eğer art niyet olduğuna inananlar varsa, bunları içinde tutmasınlar, şüphelerini yetkili mercilere hemen iletsinler. Eğer hem art niyet olduğunu düşünüyor hem de gerekli şikayetleri yapmıyorlarsa, faydasız polemiklere girmemelidir."
Fenerbahçe Kulübü’nün yaptığı açıklamaların aynı çevrelerce deforme edildiğini de ileri süren Mosturoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ben buradan tekrar etmek istiyorum, tıpkı Başkanımızın devre arasında ifade ettiği gibi, bizim isteğimiz, hakem atamalarında ve kararlarında standardizasyon, hakemlik müessesesinin eğitim ve imkanlarının artırılarak hata oranlarının en aza indirilmesidir. Bunun dışında hiçbir amacımız yok. Bu düşüncenin de dün olduğu gibi bugün de arkasındayız. Yani hakemlik müessesinin çağı yakalamasını istiyoruz. Bu konuda dün olduğu gibi bugün de aynı söylemdeyiz, çizgimizi koruyoruz. Düşüncelerinde değişiklik olanlar başkaları... Buna ilişkin çok sayıda örnek vermek mümkün ama ben örnek vermeyeceğim, çünkü bunların kimler olduğunu herkes görüyor. Sezonun 2. yarısından itibaren zaten hepimizin gözleri önündeler."
Sadri Şener’in TFF’den, UEFA’dan yardımcı hakem isteyen açıklamalarına değinen Mosturoğlu, "Sayın Şener, TFF’nin elinde UEFA yardımcı hakemi yoktur. Aslında UEFA’da hakem ya da yardımcı hakem yoktur. Eminim, federasyonun elinde UEFA yardımcı hakemi olsaydı, onlar da seve seve UEFA hakemlerini maçlarımızda görevlendirirdi. Muradınız, FIFA yardımcı hakemi ise lütfen bizim maçlarımıza da diğer takımların maçlarına da bir bakın. Sadece bu istek üzerinden TFF’yi salvo ateşine tutmanızı zorunlu bir kusur arayışı çabası olarak görüyorum" şeklinde konuştu.

- "TRABZONSPOR’UN AÇIKLAMASI TRABZONLU HAKEMLERE ZARAR VERİR" -

Trabzonspor’un açıklamasında, Gençlerbirliği maçında yapılan hakem hataları, "Hemşehrilik dayanışmasına" bağlandığını, şu an ligde Diyarbakır bölgesinden 2 yardımcı hakem, Trabzon bölgesinden ise 8 hakem görev yaptığını kaydeden Mosturoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Üstelik bu hakemlerin ikisi üst klasman hakemi ve bu hakemler maçlarımızı yönetmişler. Örneğin ilk yarıda oynadığımız Konyaspor’u yendiğimiz maçın hakemi Abdullah Yılmaz, Trabzon bölgesi hakemi. O maçı, futbolcumuz Özer’in ayağı kırıldığı maç olduğu için örnek gösteriyorum. Müsabaka hakemi, söz konusu pozisyonda faul kararı dahi vermemişti. Yöneticilerimiz bunu farklı yorumlayıp, ağır ithamlarda bulundular mı? Ya da hiç bir hakem yorumcusu, bunu komplo teorileri ile ya da mızrak çuval örneği ile gündeme getirdi mi? İki yüzlü olan kim?
Bugün Süper Lig’de Bursalı hakem yok. Bursaspor geçen yıl nasıl şampiyon oldu? Bu nasıl bir mantıktır? Böyle bir şey olabilir mi? Bu yaklaşım şekli en çok Trabzonspor’a ve Trabzon hakemlerine zarar vermez mi? Bunu görebilmek veya gösterebilmek için ne yapmak gerekiyor? Şimdi Sayın Şener dönsün ve baksın, yanlış yaptığını anlayacaktır.
Bir hakem yorumcusu, Sayın Nihat Mızrak’ı tüm maçlarımızda bize yardım etmiş gibi kamuoyuna sunuyor. Bu sunum üzerine tarihi gerçeklere bakmayanlar da bunu doğru sanabilir. Sayın yorumcu, 2003-2004 sezonunda Rizespor ile Rize’de oynadığımız maçı da hatırlıyor musun? O dönem 16 maçlık bir galibiyet serimiz vardı ve o maçta yenildik. 2006-2007 sezonunda Sakarya’da Sakaryaspor ile oynadığımız maçı da hatırlıyor musun? O maçlarda nasıl hakem hataları vardı, maçın yardımcı hakemi kimdi? Hatırlıyor musun? Eminim hatırlamayacaktır. O kişi bugün tartıştıkları Nihat Mızrak’tır."

-HAKEM HATALARI-

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener’in, ligin ikinci yarısından bu yana sürekli Fenerbahçe üzerinden mesajlar verdiğini, hakem hatalarından, komplo teorilerinden bahsettiğini kaydeden asbaşkan Şekip Mosturoğlu, şöyle dedi:
"Ancak söyleyebildiği sadece iki hata var. Bunlardan biri Kayserispor maçında kaleci Volkan Babacan’ın yaptığı hata ama kaderin cilvesi, bu hatanın bir benzeri, iki hafta sonra kendi maçlarında olunca iki hafta boyunca ortalığı yangına veren Sayın Şener, sorulduğunda, ’Ben şaka yaptım’ diyebilecek kadar da rahat ve sorumsuz. Şener’in dile getirdiği lehimize gelişen bir diğer hata ise Gençlerbirliği maçında attığımız ilk gole dair. Bu maç 4-2 bitti. Verilmeyen penaltımız, iptal edilen golümüz de cabası.
Kayserispor maçıyla hakemleri suçlayanlar, genç bir kaleciyi töhmet altında bırakanlar yine kaderin bir cilvesi, iki hafta sonra yine Kayserispor maçında yine Kayseri’nin kalecisinin benzer bir hatasıyla henüz 3. dakikada gol buluyorlar. Gençerbirliği maçındaki ilk golün ofsayt olduğunu, Metin Şentürk özelinden yapılan bir örnekle yorumlayan değerli yorumcular, iki sezon önce Atatürk Olimpiyat Stadı’nda, İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile oynadığımız maçta, arka arkaya yediğimiz biri yaklaşık 1, diğeri yaklaşık 2 metrelik ofsayt gollerini nasıl açıkladılar? Gençlerbirliği maçında, bu tartışılan gol dışında 3 gol daha attık. Bu gollerin hiç mi değeri yok?"

"HANGİ SADRİ ŞENER’İ CİDDİYE ALMALIYIZ?"-

Şekip Mosturoğlu, Sadri Şener’in Trabzonspor liderken verdiği "TFF Başkanı Mahmut Özgener’i eskiden beri tanırım. Çok iyi bir aile çocuğu. Medeni bir insan. Destekler miyim, ’Evet’ desteklerim. Ben memnunum federasyondan. Memnun olmamam için sebep yok. Güzel şeyler yapıyorlar" demeciyle, Aziz Yıldırım için, "Çok çalışkan biri. O, Kulüpler Birliği’ne her şeye hazırlıklı olarak geliyor. Ben onları yapamam açıkçası. Dünya kadar işle uğraşıyor. O’nun orada olması kulüpler için avantaj. Başkan elini kaldırdığında onun adaletine olan güvenimle ben de elimi kaldırıyorum" şeklindeki sözlerini hatırlatarak, "Artık karar verin, hangi düşüncenizde samimisiniz?" dedi.
Mosturoğlu, şöyle devam etti:
"Sayın Şener, puan farkının 9 değil, 19 olsa bile kapanacağını ifade ediyor bir diğer açıklamasında. Öncelikle Sayın Şener, lig tek devreli değil. Yani ilk yarıyı lider bitiren şampiyon olmuyor. Nasıl ilk yarıda puan farkının yapılması normal ise ikinci yarıda puan farkının kapanması da o kadar normal. Sayın Şener’in paniğe kapılmasına gerek yok, ligin bitimine henüz 10 hafta var, henüz lig bitmedi. Bu yarışı en az hata yapan kazanacak. Bunun için önceliğiniz kendi işiniz olsun. İşinizi hatasız yapın. Sonunda vicdan azabı çekmeyin. Sonunda her şeyden önemlisi hiçbir zaman bu kadar özrü bir arada dilemeyiniz."
 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;