Ferahlatan, güzelleştiren, neşelendiren 50 yiyecek

Sağlık ve güzellik dergisi Formsante Temmuz sayısında hem serinleten, hem güzelleştiren hem de formu koruyan yiyecekleri yazdı. Bu besinler içerdikleri vitamin ve mineraller ile sağlığınızı da koruyor...

a
a
Cumartesi, 03 Temmuz 2010 - 05:00


Ferahlatan, güzelleştiren, neşelendiren 50 yiyecek

Ferahlatan

1) Kivi: Kivideki meyve asitleri vücudu canlandırıyor. İçeriğindeki meyve şekeri hemen kana karışarak enerji veriyor.

2) Frenk üzümü: Bolca C vitamini içeriyor. Bu da canlı hissetmeyi sağlıyor.

3) Portakal: Geleneksel Çin tıbbına göre portakal yaz aylarında terlemeyle birlikte oluşan nem kaybının dengelenmesine yardımcı oluyor. .

4) Yoğurt: Serinlik hissi veren yoğurt bağırsakta faydalı bakterilerin yerleşmesine ve hastalıklara yol açan mikropların yok edilmesine yardımcı oluyor.

5) Domates: Yüzde 95 oranında su içeren domates, serinleten bir sebze. Domateste bol miktarda magnezyum, potasyum ve kalsiyum, ayrıca vitamin ve lif bulunuyor.

6) Limon: Limon suyunun canlandırma ve metabolizmayı harekete geçirme etkisi var. Limonun kendisiyse bolca magnezyum içeriyor.

7) Ceviz: İçerdiği mineral ve B vitamini karışımından dolayı ceviz sinirlere iyi geliyor.

8) Hurma: Bol miktarda potasyum, magnezyum ve demir içeren hurma adete bir mineral bombası. Hurma spor yapanlara hızlı bir şekilde enerji veriyor.

9) Milkshake: Yarım litre süt günlük kalsiyum gereksiniminin yüzde 60’ını karşılıyor.

10) Patlıcan: Potasyum, bakır ve manganez içeren patlıcan tam bir mineral kokteyli. Patlıcan, kas, kalp ve sinir sistemini destekliyor.

11) Mısır: Mısırda hayati önem taşıyan oligoelement krom bulunuyor. Krom sayesinde insülün etkisini gösteriyor ve şeker dengeleniyor.

12) İncir: Özellikle kuru incir mineraller açısından çok zengin. Ayrıca incir bazik bir gıda, sindirimi destekler.

13) Jumbo karides: Karideste bol miktarda iyot bulunuyor. İyot, tiroid bezi ve metabolizmanın sorunsuz çalışması için gerekiyor. Karideste yer alan çinko ise bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

14) Maden suyu: İçme suyuna kıyasla manden suyunda, sodyum, magnezyum, kalsiyum gibi değerli katyonlar, ayrıca klorür, sülfat, nikrat ve hidrojen karbonat gibi anyonlar bulunuyor.

15) Brezilya fındığı: En yağlı kuruyemişlerden. Ancak günde 1 avuç kadar yiyebilirsiniz. Brezilya fındığında hücreleri serbest radikallerden koruyan ve bağışıklık sistemini güçlendiren selenyum bolca bulunuyor.

Güzelleştiren

16) Çilek: Çilekteki C vitamini kolajen oluşumunu destekleyerek bağ dokusunu güçlendiriyor, yağ yakımını hızlandırıyor.

17) Biber: İçerdiği C vitamini, cildi UV ışınlarından ve çevre etkenlerinden koruyor, aşırı cilt pigmentasyonunu engelliyor, iltihaplara karşı etki gösteriyor ve yaraları iyileştiriyor.

18) Avokado: Bolca E vitamini bulunuyor. E vitamini, hücreleri güneş banyosunda oluşan serbest radikallerden koruyor.

19) Darı: Yüksek oranda silisyum içerdiğinden bağ dokusunu güçlendiriyor, cilt, saç ve tırnak oluşumunu destekliyor.

20) Somon: Deniz balıkları Omega 3 yağ asitleri açısından çok zengin. Omega 3 yağ asitleri, güneş yanıklarına karşı etkili ve cildi onarıyor.

21) Mango: İçten güzelleştiriyor. İçerdiği enzimler bağırsakları arındırarak cildi düzleştiriyor.

22) Kayısı: Bol miktarda beta karoten içeriyor. Bu madde vücut tarafından A vitaminine dönüştürülüyor. A vitamini cildi çevre etkenlerinden koruyor. Beta karoten ayrıca sağlıklı bronzlaşmayı da sağlıyor.

23) Çam fıstığı: Bolca çinko içerdiği için sivilcelerin iyileşmesini sağlıyor ve yeni sivilcelerin oluşumunu engelliyor.

24) Hindistan cevizi: Bol miktarda mineral var. Bu maddeler toksinlerin atılmasını ve cildin pürüzsüz görünmesini sağlıyor. Meyve etindeki bakır ise demir ve C vitamini emilimini destekleyerek saçları parlatıyor.

Kilo verdiren

25) Elma: Kan şekeri düzeyini sabit tutuyor ve kilo aldıran insülin hormonunu dengeliyor. İçerdiği pektin adlı lif yağ metabolizmasını olumlu yönde etkiliyor.

26) Armut: İçeriğindeki potasyum, vücuttaki fazla suyun ve toksinlerin atılmasını sağlıyor. Lifler sindirimi harekete geçiriyor.

27) Greyfurt: İçerdiği asitler sindirimi destekliyor ve kolesterol düzeyini dengeliyor. Greyfrut, şeker metabolizmasını da iyi geliyor.

28) Pirinç: Kabuğu alınmamış pirinç içerdiği aminoasitler sayesinde yağı metabolizmasının sorunsuz şekilde çalışmasını sağlıyor.

29) Enginar: Yağ yakımını hızlandırıyor. Sinarın denilen acı madde, toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. İdrar atımını artırıyor, sindirimi hızlandırıyor.

30) Yosun: Doyurucu lif maddeleri ve kalori savaşçısı iyot bolca bulunuyor.

31) Kiraz: Zayıflamak için çok lezzetli bir seçenek. Demir, potasyum ve kalsiyum destekli detoks yapmak isteyenler için çok uygun.

32) Kırmızı lahana: Tam bir lif bombası. Hem doyurucu hem de bağırsakları arındırıyor. İçerdiği C vitamini de yağ yakımını hızlandırıyor.

Su atan

33) Patates: Böbrek fonksiyonlarını harekete geçiren patates vücuttan su atılmasını sağlıyor.

34) Salatalık: İdrar asidini çözüyor, vücuttan su atıyor. Ayın zamanda içerdiği acı maddeler sayesinde salatalık, ideal bir detoks gıdası.

35) Karpuz: Birikmiş tuz ve idrar asidini dışarı atan karpuz böbrekleri temizliyor. 36) Mürver meyvesi: İdrar söktürüyor. Ayrıca bakteri, virüs ve mantarlardan koruyan fenol asitleri ve flavonoitler içeriyor.

37) Kereviz: Potasyum içeren kereviz vücutta birikmiş toksinlerin ve fazla suyun atılmasını sağlıyor.

38) Ahududu: Kanı sulandıran maddeler içeriyor. Bacak şişmesi yaşıyorsanız ahududu yiyerek rahatlayabilirsiniz.

Sağlığı artıran

39) Erik: Kurutulmuş erik ve erik suyu lifler sayesinde bağırsakları çalıştırıyor. Bol miktarda potasyum içeriyor.

40) Biberiye: Düşük tansiyon sorununa karşı etkili olabiliyor. İçerdiği acı maddeler hücre metabolimasını harekete geçiriyor.

41) Nane: Şişkinlik, sindirim sistemi sorunu ya da ishal. Nane bütün bu sorunlara iyi geliyor. Mide suyu ve safra oluşumunu destekliyor.

42) Sarımsak: Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kolesterol düzeyini düşürüyor ve karın bölgesindeki virüs ve bakterileri etkisiz hale getiriyor.

43) Biftek: Et, bağışıklık sistemini düzgün çalışması için gerekli çinkoyu bol miktarda içeriyor.

44) Zencefil: Doğal bir antihismaniktir. Zencefili kaynayan suya atın ve bir yudum su için.

Keyif veren:

45) Papatya: Magnezyum ve C vitamini açısından zengindir. Neşelendirir, içerdiği meyve şekeri zihni açar.

46) Yulaf: Enerji veren bir tahıldır. İçeriğindeki B6 vitamini, keyfinizi yerine getirir.

47) Muz: Seratonin, magnezyum ve karmaşık karbonhidrat içeren muz neşe veriyor.

48) Tavuk: Kümes etinde bol miktarda niyasin bulunuyor. Bir B vitamini olan niyasin karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesi için gerekli.

49) Acı biber: Acı neşelendiriyor. Çünkü acı biberde kapsaisin adlı madde dilin üzerinde acı veren küçük uyarılara yol açıyor. Bunun sonucunda mutluluk hormonu salgılanıyor.

50) Brokoli: Brokoli bir demir tedarikçisidir. Demir, vücudun oksijenle beslenmesini sağlıyor. Brokolideki B vitamini sinirleri güçlendiriyor.

4