Ferguson'da son durum

Abd'de 18 yaşındaki siyahi gencin polis tarafından öldürülmesiye başlayan protesto gösterileri devam ediyor. Obama tatilini yarıda kesti, Ordu devreye girdi, öldürülen gencin otopsi raporu açıklandı...

18 Ağustos 2014, Pazartesi 19:45
A A

6 YERİNDEN VURULMUŞ Geçtiğimiz hafta polisin öldürdğü 18 yaşındaki siyahi Michael Brown'ın otopsi raporu açıklandı. Brown'a ikisi kafasına olmak üzere tam 6 kurşunun isabet ettiği belirlendi. Brown'ın cesedine otopsiyi, Missouri eyaletine giden New York eski Adli Tıp departman şefi Doktor Michael M. Baden'in yaptığı bildirildi. Doktor Baden, raporla ilgili yaptığı açıklamada Brown'ın kafatasına isabet eden 2 kurşun dışında diğer 4 kurşunun da sağ koluna isabet ettiğini. Brown'ın vücuduna isabet eden tüm kurşunların yüzü dönük bir durumdayken ateşlendiğini söyledi.

Michael Brown'ın otopsi raporu

Missouri eyaletinin St.Lois bölgesinin Ferguson kentinde olaylar devam ediyor. Missouri Eyalet Valisi'nin ilan ettiği olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağına rağmen yüzlerce protestocu sokaklarda polisle çatışmaya devam ediyor

çATIŞMALAR VE YAĞMALAR Olayların çıktığı bölgeyi güvenlik çemberine alan polis, buraya halkın ve gazetecilerin girmesini engelledi. Bazı gazetecilerin gözaltına alındığı, daha sonra serbest bırakıldığı da belirtildi.Bu arada, sokakların tamamen kapatıldığı, evlerine gitmek isteyen vatandaşlar dahil bölgeye kimsenin alınmadığı gözlendi. Fergusun kentinde gece sokağa çıkma yasağına rağmen direnen göstericiler olduğu bazı mağazaların ateşe verildiği bazı alışveriş merkezlerinnde de yağmalandığı bildiriliyor.Sokağa çıkma yasağının başlamasının ardından bölgeden silah sesleri gelmeye devam ediyor.

OBAMA TATİLİNİ YARIDA KESTİ ABD Başkanı Barack Obama, tatilini iki günlüğüne yarıda keserek Washington'a döndü. Irak'taki gelişmelerle ilgili Ulusal Güvenlik Konseyi üyeleriyle bir araya gelecek Obama'nın ayrıca, Ferguson'daki gelişmelere ilişkin Adalet Bakanı Eric Holder'la görüşeceği bildirildi.

AMERİKAN ORDUSU ASAYİŞ İçİN DEVREDE ABD'de Missouri Valisi Jay Nixon, Ferguson semtine Ulusal Muhafız birliği konuşlandırılması emrini verdi. Nixon, Ferguson'da “düzen ve sükunetin yeniden sağlanması amacıyla semte Ulusal Muhafız birliği konuşlandırılması emrini verdiğini açıkladı.

NASIL BAŞLADI? Nüfusu büyük ölçüde siyah olan kentte Brown'ın 9 Ağustos'ta beyaz bir polis memurunca öldürülmesi siyah toplum içindeki gerilimi arttırmıştı. Polisten daha sonra yapılan açıklamada, Brown'ı vuran polisin, bu kişinin soygun zanlısı olduğunu bilmediği belirtildi.

"Polis memurunun Brown'ı trafiğe engel olduğu gerekçesiyle durdurduğu ve ateş ettiği belirtilmişti. Annesi Michael Brown'un "mükemmel biri olmadığını" ama bunun öldürülmesini haklı çıkaramayacağını söylemişti.