Feryat

Okul önündeki torbacılardan aldığı uyuşturucuyla eroin bağımlısı olan liseli G.Kbataktan kurtulmak için babasıyla polise sığındı

10 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

8 AYDIR BAĞIMLIYDI

Mersin Endüstri Meslek Lisesi 3’üncü sınıf öğrencisi 17 yaşındaki G.K. 8 ay önce okul önlerinde ‘torbacı’ olarak tabir edilen satıcılardan aldığı eroini kullanmaya başladı. Aile içi problemlerden kurtulmak düşüncesiyle başladığı uyuşturucunun esiri olan liseli genç kız, bu illetten kurtulmak istedi ve dün sabah durumunu babası Ayhan K.’ya anlattı.

BİR KEREDEN BİR ŞEY OLURMUŞ

Ayhan K. kızını da alıp hemen polise gitti ve yardım istedi. Emniyet’te gazetecilerle konuşan G.K. uyuşturucuya nasıl başladığını şöyle anlattı: “Okul dışından tanımadığım biri ‘Bir kereden bir şey çıkmaz’ diyerek bana eroin verdi. O aralar zaten ailevi sorunlarımız vardı, arkadaşlarımla da aram kötüydü. Tüm bunlardan kurtulmak için uyuşturucuya başladım.

‘PAKETİNİ 40 LİRAYA ALIYORDUM’

“Önceleri haftada bir alıyordum. Sonra haftada iki kez oldu. Ardından her gün almaya başladım. Satıcılar okulun çevresinde hep aynı yerde durur. Okula girerken eroin istediğimi söylüyordum, çıkışta getiriyorlardı. Eroini evde ya da sokaklarda, kuytu köşelerde kullanıyordum. Bir paket için 40 lira veriyordum. Ailemden para alamasam, arkadaşlarımdan buluyordum.”

‘OKUL ÖNÜNE YİNE GELECEKLER’

“Satıcılar şifreli konuşur. Örneğin uyuşturucu isteyip istemediğimi öğrenmek için ‘Hasta mısın?’ diye sorarlardı. ‘Evet’ dersem akşama getirirlerdi. 8 ayda 18 kilo verdim. Satıcılar okul önüne gelip beni yine arayacak. Ama inanıyorum ki polis beni koruyacak. Cesaretimden dolayı kendimle gurur duyuyorum. Babamla da gurur duyuyorum. O olmasaydı ben bunu başaramazdım.”

Mustafa İNSAN/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;