Festival değil felaket

Kamboçya'da bir festivalde çıkan izdihamda ölenlerin sayısı 378'e, yaralananların sayısı da 440'a yükseldi

Festival değil felaket

Kamboçya'nın başkendi Phnom Penh'de düzenlenen bir festivalde yaşanan izdiham, en az 378 kişinin ölmesine, 440 kişinin de yaralanmasına yol açtı.

Kamboçya Başbakanı Hun Sen, su festivalinde yaşanan bu facianın ülkede 'Kızıl Kmerlerin komünist yönetiminden sonra yaşanan en büyük trajedi' olduğunu. söyledi. Başbakan izdihamın nedeninin soruşturulması emrini verdi ve felaketten ötürü halkından özür diledi; ayrıca, perşembe gününü ulusal yas günü ilan etti.

NASIL OLDU?

Festivale katılan bazı kişilere elektrik çarpması sonucu binlerce kişinin paniğe kapılmasından çıktığı belirtilen izdiham sırasında kaçmaya çalışan insanlar, başkent Phnom Penh’i kutlamaların yapıldığı Mekong nehri üzerindeki Diamond adasına bağlayan köprüde ezilerek ya da nehre düşerek can verdi.

OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER >> VİDEO

Ambulanslar, izdihamdan sonra olay yeriyle hastaneler arasında saatlerce mekik dokurken, başkent Phnom Penh’deki en büyük tıp merkezi olan Calmette Hastanesi’nde bazı yaralılar koridorlarda tedavi edilmek zorunda kaldı.
Yetkililer, üç gün süren festivale 2 milyonun üzerinde kişinin katıldığının tahmin edildiğini ifade ederken, izdiham sonrası bölge hastanelerinin kapasitelerinin üzerine çıkması ve bazı yaralıların durumlarının ağır olması nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe edildiği de kaydedildi.
Bölgedeki en yoksul ülkelerden biri olan Kamboçya’da sağlık sisteminin az gelişmiş olduğu biliniyor.

MEKONG NEHRİ VE FESTİVAL

Mekong nehri, yağmur mevsiminde taşıdığı bol suyla, Tonle Sap nehri üzerinden ülkenin ortasındaki Tonle Sap gölüne doğru akarken, kuru mevsimde Mekong’un suları azaldığında akıntı yön değiştiriyor.

Nehrin ters akmaya başladığı gün, Kamboçya’da su festivali düzenleniyor. Kutlamaların en büyüğü ise, 1,2 milyon nüfuslu başkent Phnom Penh’de yapılıyor. Kayık yarışı, konserler ve havai fişek gösterilerinin düzenlendiği kutlamalar sırasında kentin nüfusu yaklaşık iki kat artıyor.

Kamboçya’da gerilla savaşıyla iktidarı ele geçirerek, 1975-79 arasında ülkeyi yöneten radikal komünist hareket Kızıl Kmerlerin yönetimi sırasında ekonomik sistemin felce uğraması nedeniyle baş gösteren açlık ve salgın hastalıklar sonucu ölenlerin sayısının, siyasi nedenlerle öldürülenlerle birlikte yaklaşık 1,7 milyon olduğu sanılıyor.