Âfetin adresi Artvin

Marmara ve Ege bölgesinde sel ve su basması sonucu ölümlere neden olan sağanak yağışlar bu kez de Karadeniz'i vuruyor

24 Eylül 2009, Perşembe 11:00
A A

Önceki hafta Marmara ve Ege bölgesinde ölümcül düzeyde etkili olan sağanak yağışlar bu kez de Karadeniz’i vuruyor. Artvin’in Borçka ilçesi de en büyük zararı gören bölgelerden biri oldu. Kale köyünde sağanak sonucu yıkılarak heyelan altında kalan evin enkazında kalan 3 kişiden 2’sinin cesedi çıkarıldı. 

Muhtar Yusuf Demirci’ye ait 3 katlı evin yıkılması sonucu enkaz altında kalan 3 kişinin kurtarılması için Trabzon, Rize, Giresun ve Erzurum’dan gelen sivil savunma ve AKUT ekiplerinin yürüttüğü çalışma sonucu, Hacer (54) ve Neşe Demirci’nin (17) cesetleri çıkarıldı. Ekipler, Ali Demirci’nin (54) kurtarılması için çalışmalarını sürdürüyor. 

SULARA KARIŞTILAR
Borçka ilçesinde sağanak sonucu yıkılarak heyelan altında kalan evde bulunan 35 yaşlarındaki Gülsüm Demirci hayatını kaybetmiş, 3 yaşındaki Beyzanur Demirci ise sabaha karşı sağ olarak çıkartılmıştı. İlçenin Demirciler köyünün Ormanlı Mahallesi’nde, sel sularının evine girdiği Nafiye Şimşek (80) ise evde boğularak hayatını kaybetmişti. 

KIZILAY'DAN ACİL YARDIM
Türk Kızılayı da, şiddetli yağışın etkili olduğu Borçka’ya 3 adet müdahale aracı, 60 çadır, 550 battaniye, 30 yatak, bin 620 şişe içme suyu ve 10 mutfak seti gönderdi. Türk Kızılayı’ndan yapılan açıklamada, Artvin’in Borçka ilçesinin Kaleköy Köyü’nde şiddetli yağış nedeniyle 3 katlı bir evin yıkılması ve bazı yerleşim yerlerinin zarar görmesinin ardından acil olarak harekete geçildiği belirtildi. 

Türk Kızılayı’nın meteorolojik gelişmeleri yakından takip ettiği ve hazırlıklarını buna göre yaptığı vurgulanan açıklamada, şiddetli yağışın etkili olmaya başladığı ilk günden itibaren tüm hazırlıklarının tamamlanmış olduğu ifade edildi. Yağışın etkili olduğu Borçka bölgesinde ilk olarak tespit çalışması yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: 

"Buna göre, ilk etapta Erzurum’da bulunan Türk Kızılayı Kuzeydoğu Anadolu Afet Müdahale ve Lojistik Markezi’nden 3 afet müdahale aracı, 4 afet müdahale uzmanı ile birlikte 60 çadır, 550 battaniye, 30 yatak, bin 620 şişe içme suyu ve 10 mutfak seti gönderildi. Bölgeye ulaşan Türk Kızılayı ekibi, insani yardım çalışmalarına süratle başladı. Türk Kızalıy afet müdahale uzmanları, bölgede çalışma yapan ekiplere de destek verecek. Türk Kızılayı, bölgede ortaya çıkabilecek ek insan gücü ve yardım malzemesi ihtiyacının karşılanabilmesi için hazırlıklarını tamamladı."

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;