FETÖ elebaşı Gülen'in yeğeni de ByLock kullanıcısı çıktı

2010'daki KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 91 kişi hakkında açılan davada, FETÖ elebaşı Gülen'in yeğeni olan sanık Muhammet Sait Gülen'in de aralarında olduğu 58 sanığın ByLock kullandıkları tespit edildiği açıklandı.

10 Temmuz 2017, Pazartesi 16:54
A A
Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 2010'daki KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 91 kişi hakkında açılan davanın beşinci duruşmasına tutuklu ve tutuksuz sanıklar, sanık avukatları ile şikayetçi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ile Maliye Bakanlığının avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Hüsamettin Otçu, önceki ara kararlar gereği Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yazılan sanıkların ByLock kullanımına ilişkin müzekkereye cevap verildiğini, buna göre 58 sanığın ByLock kullandığının tespit edildiğini bildirdi.

ByLock kullandığı belirtilen sanıkların isimlerinin okunduğu duruşmada, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni olan sanık Muhammet Sait Gülen'in telefon hattı üzerinden programı kullandığı açıklandı.


SANIKLAR SUÇLAMALARI REDDETTİ


Sanık savunmalarının alınmasıyla devam eden duruşmada, sanıklar haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek tahliye ve beraat taleplerini mahkemeye iletti.

Davaya müşteki olarak katılan ÖSYM ve Maliye Bakanlığı Hazine Müsteşarlığı avukatları ise savunmaları kabul etmediklerini, atılı suçun işlendiğine dair somut bulguların bulunduğuna dikkati çekerek sanıkların cezalandırılmasını istedi.
 

ARA KARAR


Taleplerin ardından ara kararını açıklayan mahkeme, uzun tutukluluk süresi ve sağlık durumları gerekçesiyle sanıklardan 9'unun adli kontrol şartıyla tahliyelerine karar vererek duruşmayı erteledi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;