Fidan yeniden eski görevinde

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası açıklamada bulundu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hakan Fidan'ın adaylığını geri çekmesiyle ilgili "Sayın Başbakanımız Hakan Fidan'ı tekrar MİT Müsteşarı olarak görevlendirmiştir. Yakında görevine başlayacaktır" dedi

09 Mart 2015, Pazartesi 20:37
A A

Arınç'ın açıklamalarından satır başları;

Ali Babacan ekonomik gelişmeler hakkında bilgi verdi. Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Ukrayna'ya gidecek.SORU-CEVAP

F-4 KAZALARI

Bildiğiniz gibi 24 Şubat 2015'te Malaya'da ve daha sonra Konya'da uçaklar düştü.

Sunulan konu tamamen teknik bir konu. Sadece bilgi karmaşasını gidermek için bir şeyler söylemek istiyorum. Konya'da uçağımız düştü 2 pilotumuz şehit oldu.Konya ve Malatya'da düşen uçaklar birbirinden farklı.Teknik açıdan farklı uçakların kazası söz konusu.  Rutin olarak kontrolleri her zaman yapılmakta.Modernize edilen uçakların 2020'ye kadar envanterde kullanılması devam edecektir.

Şu ana kadar 60 uçak hizmet dışına çıkmıştır. En az kaza sayısı Türkiye'dedir. Şükürler olsun ki bu uçaklarımızı kullanan pilotlarımız deneyimli pilotlardır. Kaza kırım raporu yaklaşık 70 sayfa. Şu anda tahmini olarak varılan kanaat, uçağın teknik sebeplerle düşmediği konusunda düğümlenmektedir. Ama asıl sebebi soruşturmaların sonucunda hep birlikte göreceğiz.

HAKAN FİDAN


Hakan Fidan'ın adaylığını geri çekmesi konusunda kararın nasıl alındığı ve sürecin bu noktaya nasıl geldiği ile Fidan'ın yeniden MİT Müsteşarlığına dönüp dönmeyeceği sorulan Arınç, "Sadece milletvekilli olmak için aday olunmuşsa bu bir israftır. Sayın Fidan MİT Müsteşarlığında başarılı olmuş bir bürokratımızdır. Kendisine MİT Müsteşarı olarak ihtiyacımız vardı. Bunu yapmasaydı demiştim. Bugün itibariyle Sayın MİT Müsteşarı aday adaylığından vazgeçtiğini ifade ederek başbakanımıza durumu iletti. Başbakanımız da cumhurbaşkanımızla yaptığı görüşme sonucunda bunu olumlu karşıladılar. Başbakanımızın cumhurbaşkanımızla konuyu görüşerek mutabık kalmasından sonra MİT Müsteşarının verdiği açıklamayı ben şahsen yeterli görüyorum. Sayın Başbakanımız Sayın Hakan Fidan'ı tekrar MİT Müsteşarlığında görevlendirmiştir. Onay vermiştir. Onay itibariyle kendileri tekrar MİT Müsteşarlığında göreve başlayacaktır" ifadelerini kullandı.

MİT MÜSTEŞARININ PARTİYE ÜYE OLMAKLA ALAKASI YOK"

CHP Sözcüsü Haluk Koç'un Hakan Fidan ile ilgili açıklamalarını nasıl değerlendirdiği sorulan Arınç, şöyle konuştu: "Çok konuşan ama boş konuşan insanlar üç, dört tanedir. Bunlardan bir tanesi de o kişidir. Soyadının öyle çok iddialı olduğuna bakmayın aslında boş konuşan, ağzına geleni söyleyen, hakaretten başka bir şey bilmeyen bir garip siyasetçidir. Her kamu görevlisi milletvekili aday adayı olmak için görevinden ayrılabilir. Geri dönüşleri de mümkündür. MİT Müsteşarının aday adaylığından sonra geriye dönmeyeceğini bir partiye üye olmakla da alakası yok. Aday adaylığını koyan bir insan otomatikman partiye üye olmak durumunda değil. Kişi, ben aday adaylığından vazgeçiyorum diyecektir. Ona onay veren makam da eski görevine iade edecektir. Bu işlem de tamamlanmıştır. Şimdi o konuşan kişi bu adam aday adayı oldu. Bu partiye de üye oldu. Artık geri dönemez derse cehaletini ortaya koyar. Bu kadar cehalet de ancak ilim tahsiliyle mümkündür"

GÜL'ÜN DURUMU

11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e milletvekilliği adaylığı konusunda bir davet yapılıp yapılmayacağı sorulan Arınç, "Biz hepimiz çok iyi biliyoruz ki Abdullah Gül bu partinin kurucusudur. Başarılı bir siyasetçidir. Örnek olmuştur. Elbette Ak Parti kendisinden yararlanmak isteyebilir. Bizim söylediğimiz konu bu talebin kendisinden gelmesi değil, partinin böyle bir ihtiyaç görüyorsa başbakan düzeyinde ya da başka bir düzeyde kendisinin davet edilmesi ve adaylık müracaatına da gerek yok gereken her şeyin rahatlıkla yapılabilmesidir. Ak Parti'de herkes elbette bundan büyük bir memnunyet duyar. Ama kendi iradeleri şimdilik siyasetin dışında kalmaksa buna da herkesin saygı duyması gerekir. Bu konu başbakanımızın takdirindedir" açıklamasında bulundu.

İÇ GÜVENLİK PAKETİ


Cumhurbaşkanı da eksiği var fazlası yok dedi. Süreçte ikinci bölüm bitti şimdi üçüncü bölüm başlayacak. Bazı partiler gensorular vermek üzere Meclis'i oyalamaya çalışıyorlar. Yapılan iş doğrudur ve yapılacaktır.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;