Filipinler'de toprak kaydı: 91 ölü

Sağanak yağışın neden olduğu toprak kaymaları 91 kişinin ölümüne ve 32 kişinin kaybolmasına yol açtı

09 Ekim 2009, Cuma 10:23
A A

Filipinler’nin kuzeyindeki dağlık bölgelerine yağan sağanak yağışın neden olduğu toprak kaymaları 91 kişinin ölümüne ve 32 kişinin kaybolmasına yol açtığı bildirildi. 

Eyalet hükümeti lideri Nestor Fongwan bugün yaptığı açıklamada, Benguet eyaletinde bugün ve dün 5 kente meydana gelen toprak kaymalarında 69 kişinin öldüğünü belirtti. Sivil savunma yetkilisi Peter Fianza, dağlık bölgede bulunan turistik Baguio kentinde toprak kaymalarının 17 kişinin ölümüne ve birçok evin de toprak altında kalmasına yol açtığını kaydetti. Yetkililer, ülkenin başka bölgelerinde de toprak kaymaları sonucu 5 kişinin öldüğünü ve 32 kişinin de kaybolduğunu bildirdi.

KETSANA KASIRGASI

Filipinli yetkililer bugün yaptıkları açıklamada, 26 Eylül günü Ketsana kasırgasının neden olduğu kötü hava şartlarının yol açtığı felaketlerde ölenlerin sayısının 337’ye çıktığını söyledi. Yetkililer dün yaptıkları açıklamada, 298 kişinin öldüğünü belirtmişlerdi. Yetkililer, 37 kişinin de halen kayıp olduğunu da ifade etti. Ketsana, Filipinler’i 2 hafta önce etkisi altına almış ve ülkede son 40 yıldan beri görülen en şiddetli sağanak yağış ve büyük sel felaketine neden olmuştu.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;