Filistin hükümetinden, Kudüs'te yaşayan vatandaşlarına 25 milyon dolar

Mescid-i Aksa krizi sürerken, Filistin hükümeti, İsrail karşısında metanetlerini güçlendirmek için Kudüs’te yaşayan vatandaşlarına tahsis ettiği 25 milyon doları ödemeye başladı

25 Temmuz 2017, Salı 13:21
A A
Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah, Kudüs’e destek için tahsis edilen 25 milyon doların ödenmesine başlandığını açıkladı.

Hamdallah, Kudüs’ün kuzeyindeki Er-Ram beldesinde düzenlediği basın toplantısında, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın talimatıyla, Kudüs kentindeki vatandaşlara, tüccarlara ve kuruluşlara İsrail karşısında metanetlerini güçlendirmek amacıyla daha önceden tahsis edilen 25 milyon doların ödemesine başlandığını belirtti.
 

BAĞIŞ ÇAĞRISI


Söz konusu miktarın, başkanlık tarafından oluşturulan Kudüs Yüksek Komitesi aracılığı ile uygulanacağını dile getiren Hamdallah, Arap ve Filistinli iş adamlarına Kudüs için bağış desteğinde bulunmaları çağrısında bulundu. Hamdallah son olarak, Birleşmiş Milletler (BM), BM Güvenlik Konseyi, İslam ve Arap ülkeleri, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği’nin Mescid-i Aksa ve Kudüs’e karşı olan sorumluluklarını yüklenmeleri, İslam ve Hristiyan kutsallarının korumasını sağlamalarını istedi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas geçen cuma Kudüs’e destek amaçlı 25 milyon dolar tahsis edeceklerini söylemişti.


MESCİD-İ AKSA KRİZİ


İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü Mescid-i Aksa’da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 İsrail polisi ise kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybetmişti. Olayın ardından Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatan İsrail güçleri, Harem-i Şerif’in iki kapısını pazar günü açmış, ancak kapılara elektronik metal arama dedektörleri yerleştirmişti. İsrail polisi, Mescid-i Aksa’nın kapılarına kurduğu elektronik arama dedektörlerini gece saatlerinde kaldırmıştı.

Dedektörlerin kurulduğu günden beri Aksa’nın kapılarına gelerek burada namazlarını eda eden binlerce Müslümanla İsrail polisi arasında çatışma yaşanıyordu. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;