Finans Zirvesi İstanbul'da toplandı

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, İstanbul'da düzenlenen Finans Zirvesi'nde en önemli yetkilerinin fiyat istikrarı olduğunu söyledi

Çarşamba, 29 Eylül 2010 - 14:05

Finans Zirvesi İstanbul'da toplandı

İstanbul Finans Zirvesi’nde Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, merkez bankalarının yetkileri söz konusu olduğunda hala odaklanmaları gereken ve en önemli yetkilerinin fiyat istikrarı olduğunu söyledi.

Almaları gereken dersler olduğunu ve bu dersler çerçevesinde hareket etmelerinin gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Şunu öğrendik ki finansal istikrar, fiyat istikrarı kadar önemlidir ve bugünden itibaren merkez bankacıların ve akademisyenlerin bir görevi de bunu merkez bankasının bir fonksiyonu haline getirmektir. Yani fiyat istikrarı modellerine bunu entegre etmek gerekiyor" diye konuştu.

KÜRESEL KRİZ SONRASI

Yılmaz, dünyada yaşanan finansal kriz sonrasında uluslararası toplumun kararını hala vermediğini, 2007 Ağustos öncesindeki 50 yıla bakıldığında uluslararası merkez bankacılığı uygulamalarının çok iyi bir dönemden geçtiğini, ülkelerin nispeten ekonomik anlamda istikrarlı bir ortamı, yüksek büyüme ve düşük enflasyon oranları bulunduğunu anlattı.

"MERKEZ BANKASI YAPILMASI GEREKENİ YAPIYOR"

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yılmaz, Türkiye Bankalar Birliği’yle bir araya gelecek olmalarıyla ilgili bir soru üzerine, Bankalar Birliğiyle yaptıkları toplantılarda kendi politikalarını onlarla paylaştıklarını dile getirdi.

Yılmaz, Bankalar Birliği ile daha önce yaptıkları toplantıda aldıkları ya da alacaklarını söyledikleri kararları peyderpey uygulamaya koyduklarını belirterek, "Bu uygulamalarla ilgili olarak bankalarımızın görüşünü alacağız, onların soruları varsa onları yanıtlayacağız. Toplantının amacı budur..." dedi.

Bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "faiz oranının yüksek olduğunu" söylediğini anımsatması üzerine de Yılmaz, bunun cevabının bugün basında yer aldığını ifade ederek, "Bu sorunun cevabı şu; Merkez Bankası hedef enflasyonla ilgili olarak eline gelen bilgiyi değerlendiriyor, bu bilgiye yüklediği anlam çerçevesinde yapılması gerekeni yapıyor. Bugüne kadar böyleydi bundan sonra da böyle olacak..." diye konuştu.