Fişlenen Hozat'ın emniyet amiri intihar etti

Tunceli'nin fişleme iddialarının yaşandığı Hozat ilçesinde Emniyet Amiri Çağlar San evinde ölü bulundu

24 Kasım 2012, Cumartesi 17:35
A A

Tunceli'nin Hozat İlçesi Emniyet Amiri Çağlar San, bugün evinde tabancayla intihar etti.

Hozat İlçesi Emniyet Amiri Çağlar San’ın evinden bugün akşam saatlerinde bir el silah sesi duyuldu. Silah sesi üzerine eve gidenler Çağlar San’ın cansız bedeniyle karşılaştı. Eve gelen savcı, Hozat Emniyet Amiri Çağlar San’ın tabancayla başına tek el ateş ettiğini belirledi. Emniyet Amiri San’ın intiharı üzerine Tunceli’den Emniyet Müdürlüğü olay yeri inceleme ekipleri helikopterle Hozat’a gönderildi.

Emniyet Amiri Çağlar San yaklaşık 5 aydır Hozat’ta görev yapıyordu. İntihar eden Çağlar San’ın, Abdülkadir Aksu’nun İçişleri Bakanlığı görevindeyken yakın koruma ekibinde görev yaptığı belirtildi.

FİŞLEME SORUŞTURMASI

Hozat’ta geçtiğimiz günlerde jandarma ve polis tarafından ilçede çok sayıda kamu görevlisi ve kişinin fişlendiğinin ortaya çıkmıştı. Başlatılan soruşturma kapsamında, Hozat Kaymakamlığı, Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Amirliği’nde bilgisayarların hard diskleri kopyalanıp alınırken, bazı belge ve dokümana da el konulmuştu.

Olayla ilgili Tunceli Valiliği de başlattığı soruşturma kapsamında, İçişleri Bakanlığı’ndan 2 mülkiye başmüfettişi görevlendirilmişti.

HOZAT’TAN AYRILMAK İÇİN HAZIRLIK YAPIYORMUŞ

Hozat’ta intihar eden Emniyet Amiri Çağlar San’ın İstanbul’da yaşayan ve halime olduğu belirtilen eşinin kendisini bu sabahtan itibaren defalarce cep telefonundan aradığı, ancak cevap alamayınca İlçe Emniyet Amirliği’ne arayıp yardım istediği belirtildi. Eşinin uyarması üzerine ilçede amirlerini arayan polisler bulamayınca durumu Tunceli Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz’a bildirdikleri, emniyet müdürünün talimatı üzerine de savcının haberdar edildiği öğrenildi.

Savcı ve polislerin kapıyı kırıp içeri girdiklerinde Çağlar San’ın kanlar içindeki cesediyle karşılaştıkları ifade edildi. Savcının evde yaptığı incelemenin ardından ceset otopsi yapılmak üzere Malatya Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

TAYİNİ DURDURMAK İÇİN AÇTIĞI DAVAYI KAZANMIŞ

Tunceli Vali Yardımcısı Güldoğan ve Tunceli Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz da ilçeye giderek, konuyla ilgili Kaymakam Murat Eren ve ilgililerle görüşüp bilgi aldı. İstanbul Bakırköy’den 5 önce Hozat’a tayin olan Çağlar San’ın tayinini durdurmak için mahkemeye başvurduğu ve davayı da kazandığı öğrenildi. Kazandığı davanın ardından ilçeden ayrılmak için hazırlıkları yaptığı belirtilen Çağlar San’ın cuma günü Hozat’taki fişlemeyle olayı ile ilgili mülkiye müfettişine bilgi verdiği kaydedildi.

Ferit DEMİR/TUNCELİ, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;