Fotoğraf çektiler hayatları değişti

Pazar, 28 Kasım 2010 - 05:00

Fotoğraf çektiler hayatları değişti

Şimdiye kadar bini aşkın mezun veren 40Haramiler’in kurucusu Muammer Yanmaz kendine ‘Ali Baba’ diyor. Fotoğraf atölyesine katılan her öğrenciye de ‘Harami’. Onun yaşam biçimi birçok öğrenciye ilham veriyor. Mecidiyeköy’de bir binanın bodrum katını fotoğraf stüdyosuna çevirmiş. Dersleri burada veriyor. ‘Mağara’ adını taktığı stüdyosu aynı zamanda eşi Ilgın Eraslan Yanmaz’la birlikte yaşadığı evi. Muammer Yanmaz Saint Michel Lisesi’nde okurken okul müdürünün ona karanlık odanın anahtarını vermesiyle fotoğrafçılığa başlamış. Öğrencilik hayatı boyunca yıllık fotoğrafları çekip para kazanmış. Üniversitede de stüdyo kurup reklam fotoğrafçılığına atılmış. Basında çalıştığı birkaç yılın ardından da ‘40’ konseptli fotoğraf projeleri gelmiş...

Projeye Sinan Çetin gelmeyince 40 sayısı

benim oldu’ Muammer Yanmaz 40Haramiler fikrinin ortaya çıkışını şöyle anlatıyor: “Geniş Açı Dergisi için 41 yönetmenin fotoğrafını çekecektim. Sinan Çetin gelmedi. Sayı 40’ta kaldı. Nedense 40 sayısını çok beğendim. O sırada Paris’e eğitim görmeye giden Saint Michel’li Selen Akçalı’yla tanıştım. Paris’te yaşayan işinde başarılı, tanınan, üreten Türkleri fotoğraflamama vesile oldu. Fransız Kültür Merkezi projeye sponsor olunca 2002’de Paris’teki Türkler’i 40’a tamamlayıp ‘40İstasyon’ adlı sergimi açtım. Ardından 40İstasyon New York, ‘40İstasyon Londra’ projeleri geldi. ‘40Ayna’ projesi için tiyatro sanatçılarını aynalar karşısında, ‘40Hayat’ projesi için Amerikan Hastanesi’nde 40 çocuğun doğumunu çektim”. Projeleriyle dikkat çeken Muammer Yanmaz ardından üniversitelerde çeşitli eğitimler vermeye başlamış. Fotoğrafa olan ilginin artmasıyla da bir fotoğraf grubu kurup fotoğrafçılık yapmak isteyenlere bu işi öğretmeye karar vermiş. 40 sayısından vazgeçemeyen Muammer Yanmaz, atölyesine 40Haramiler adını vermiş.

8 derste fotoğrafçı olun

Harami olmak için 8 dersten oluşan başlangıç seviyesindeki fotoğraf derslerine katılmak yeterli. Derslerde, fotoğraf makinasını kullanmayı, ışık ve kompozisyon bilgisini uygulamalı ve teorik olarak öğreniyorsunuz. Ama işi daha da ilerletmek istiyor hatta fotoğraftan para kazanmak istiyorsanız, 8 dersten oluşan Pro Harami kurslarına katılıp fotoğrafı ileri seviyede öğrenebilirsiniz. 7’den 70’e herkes kurslara katılabiliyor birlikte ilginç projeler gerçekleştiriyorlar. Haramiler şimdilerde dünyayı gezip 40Renk projesini hazırlıyor. Bilgi için www.40haramiler.com ‘a bakabilirsiniz.

En popüleri düğün fotoğrafçılığı....

Yeni başlayanların fazla ekipmana ihtiyaç duymadan en iyi para kazanacağı alanlar doğum ve düğün fotoğrafçılığı. Günümüzde en revaçta olan fotoğrafçılık dalı düğün. Yeni başlayan ve gayretli düğün fotoğrafçıları ayda rahatlıkla 3 bin TL kazanıyor. Zamanla ismi duyulan düğün fotoğrafçıları sezonda 50 bin TL’ye kadar gelir elde ediyor. Doğum fotoğrafçılarıysa doğum başına ortalama 500-800 TL kazanıyor. Çeşitli etkinliklerde fotoğraf çeken PR fotoğrafçıları da iş başına ortalama 200 TL alıyor. Yemek fotoğraçılığı da restoranların açılması ve yemek kitaplarının çoğalmasıyla ilgi gören dallardan. Reklam fotoğrafçılığı ise en zor olanlardan. Bu işi yapmaya başlayan ve evinin bir bölümünü fotoğraf stüdyosuna dönüştüren kişi sayısı süratle artıyor. Dünyada bu işi servet karşılığı yapanlar da yok değil. Bunlardan biri de Amerikalı fotoğrafçı Annie Lebovitz. Onun çalışmaları yüz bin dolarla ifade ediliyor.

Hobi diye başladılar işlerini bırakıp fotoğrafçı oldular

YEŞİM MUTLU

Aslında kendimi bildim bileli fotoğraf çekiyorum. En son Acıbadem Sağlık Grubu’nda Pazarlama ve İletişim Danışmanı’ydım. Tanıtım filmleri, katalogların hazırlanması işimin parçasıydı. Onların fotoğraflarını çekiyordum. Bir gün fotoğrafçıda SLR makine görünce çok beğendim. İşin eğitimini 2005’te Muammer Yanmaz’dan aldım. Kurstan sonra bu işi profesyonel olarak yapmak istedim. Jinekolog olan eşim “Hadi doğum fotoğrafı çek” dedi. İlk kez bir ikizin doğumunu fotoğrafladım. 2006’da işten ayrıldım, 2008’den beri fotoğraftan para kazanıyorum. (www.yesimmutlu.com)

ASLI TÜR

İstanbul ve New York’ta 10 yıl uluslararası şirketlerde yönetim danışmanlığı yaptım. İlk makinemi New York’ta aldım. Mimari fotoğraflar çekiyordum. Kızım doğunca İstanbul’a taşındık. Doğum fotoğrafçılığı ilgimi çekiyordu. Haramiler’e katıldım, 2-3 doğuma girdikten sonra fotoğraflarım beğenildi. Şimdi profesyonel olarak düğün-doğum fotoğrafları, aile portreleri çekiyorum. Artık işim sadece fotoğraf çekmek. (www.aslitur.com)

GÖKHAN CELEM

Fotoğrafa Marmara Üniversitesi Sinema Bölümü’nde okurken başladım. Askerden sonra Pro Harami oldum. Fotoğrafçılık dışında başka bir iş yapmamaya karar verdim. 2 yıl freelance fotoğrafçılık yaptım. Şimdi bir arkadaşımla kendi stüdyomuzu kurduk. Moda, portre, mimari, dekorasyon fotoğrafları çekiyoruz. Aynı zamanda prodüksiyon yapıyoruz. (www.arti-90.com)

AYÇA OĞUŞ

IBM’de çalışıyordum. Doğa sporlarıyla ilgilenirken fotoğrafa merak sardım. Anne olunca bebeğimi çekmeye başladım. Arkadaşımın evinin fotoğraflarını çektikten sonra bir anne, “Dijital anne-bebek dergisi hazırlıyoruz, sen de gel editör ol” dedi. Muammer Hoca’yla 40Hayat projesi için röportaj yaptım. Geliş o geliş, Harami oldum, eksiklerimi tamamladım ve hayatım değişti. (www.aycaogus.com)

UFUK SARIŞEN

Aslen mühendisim. Petrol Ofisi’nde mühendislik yapıyordum. 2006’da Muammer Yanmaz’ın verdiği bir konferansa katıldım. Zorla gittiğim konferanstan sonra hayatım değişti. Hemen atölyesine başladım. Gecegündüz çalışırken bir taraftan da fotoğraf öğrendim. İki yılda işi ticari boyuta getirdim. Fotoğraf stüdyosu açtım. Şimdi stüdyomu ev olarak da kullanıyorum. 2009’da işi bıraktım. SkyLife, Food&Travel gibi dergilere çekim yapıyorum. Ama en çok düğün fotoğrafçılığından para kazanıyorum. (www.ufuksarisen.com)

2