Fotoğraflarla: Yerli kabileler

Dünyanın nadir nesli tükenmemiş yerli kabilelerinin örf ve adetlerini İngiliz fotoğrafçı Jimmy Nelson bir projede fotoğraflarla kayıt altına aldı

13 Kasım 2013, Çarşamba 19:16
A A

Before The Pass Away (Onlar da Ölmeden) adlı projede yer alan kabilelerden biri, Moğolistan'ın batısında bulunan yarı göçmen Kazaklar. Kış aylarında, av mevsiminde Asya bozkırının en olağan görüntüsü: at üstünde başı kürk şapkayla kaplı bir avcı…

Yanardağ patlamaları, depremler ve med cezir dalgalarıyla Papua Yeni Gine'de sık karşılaşılıyor. Dil bakımından dünyanın en zengin ülkesi olan Papua Yeni Gine, 700 yerel dile ev sahipliği yapıyor. Nelson tarafından fotoğraflanan Huli, Asaro ve Kalam gibi kabileler dağların arasında izole bir hayat sürüp başka kabilelerle veya dünyayla fazla iletişim kurmuyor.

Rusya'nın kuzeydoğusunda ve Kuzey Kutup dairesinin üstünde bulunan Çukotka'da 68 bin vatandaş yaşıyor. Burada yaşayanlar sıcaklığın -40 dereceye düştüğünü sert kışlarla başa çıkmak zorunda kalıyor. Rengeyiği yetiştiricilerinin bulunduğu bir bölge olarak bilinen Çukotla; Çukçi, Çuvantsy ve Sibirya Yupik halklarına ev sahipliği yapıyor.

Yeni Zelanda'da iki kültürel grup bulunuyor: Avrupa'dan gelen Yeni Zelandalılar ve Polinezyalı akrabaları bin yıl önce adaya gelen Maoriler. Adaya gelen ilk Avrupalılar, Maorilerin vücutlarında ve yüzlerinde bulunan şekillere oldukça şaşırmış. Erkeklerin yüzlerine çizilen dövmeler kemik yapısını ön plana çıkarıp savaşçıların mertliğini simgeliyor.