Fransa genel greve gidiyor

Fransa'da işçi ve memurlar, hükümetin sunduğu emeklilik reform paketini protesto etmek için yarın bir günlük genel greve gidecek

Çarşamba, 22 Eylül 2010 - 15:08

Fransa genel greve gidiyor

Çalışanlar, başta başkent Paris olmak üzere büyük kentlerde ayrıca protesto gösterileri düzenleyecek. Grevin, özellikle hava ulaşımını olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Sivil Havacılık İdaresi, başkent Paris’teki Orly havaalanındaki tarifeli seferlerin yüzde 50, Roissy havaalanındaki seferlerinse yüzde 40 oranında iptal edildiğini duyurdu.

Grev yüzünden, demiryollları ve kentlerdeki toplum taşıma araçlarının da daha az sefer yapması bekleniyor. Hastanelerde çalışanlar ve öğretmenlerin de katılımıyla grev, sağlık ve eğitim sektörünü de olumsuz etkiyecek.

Mecliste yoğun tartışmalardan sonra geçen hafta kabul edilen reform paketinin en önemli bölümünü, emeklilik yaşının 60’dan 62’ye çıkartılması oluşturuyor.

Hükümet, bütçe açıklarını gerekçe göstererek, tasarının yasalaşmasını istiyor. Hükümet, önümüzdeki 20 yıl içinde sosyal güvelik siteminin iflas etmemesi için 70 milyar Euro tutarında kaynak yaratılması gerektiğini düşünüyor.

Tasarının yasalaşması için Senato’nun da onayı gerekiyor. Senato, ekim ayı başında tasarıyı tartışmaya başlayacak.