Fransa seri başı değil

2010 Dünya Kupası'nda mücadele edecek 32 takımın yer alacağı grup kuraları öncesi Fransa seri başı takımlar arasında yer almıyor

02 Aralık 2009, Çarşamba 13:37
A A

Dünya Kupası grup kuraları, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Cape Town kentinde, 4 Aralık Cuma günü çekilecek. Kupayı 1998 yılında evinde düzenlediği turnuvada kazanma başarısı gösteren ve 2006 yılındaki son turnuvada da finalist takım olan Fransa’nın, seri başı takımlar arasında yer almaması dikkati çekti.

'KARAR İRLANDA MAÇIYLA İLGİLİ DEĞİL'

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Genel Sekreteri Jerome Valcke, düzenlediği basın toplantısında, Fransa’nın seri başı olmamasının Avrupa elemeleri play-off rövanş karşılaşmasında, İrlanda’ya karşı el yardımıyla atılan golün bir bağlantısının olmadığını ve kararın FIFA’nın aylık açıkladığı dünya sıralamasına dayandığını belirtti.

Dünya Kupası’na katılan takımların seri başı olma durumunun, FIFA’nın açıkladığı Ekim ayı sıralamasına göre belirlendiği ifade edildi.

32 takımın dörderli 8 grupta mücadele edeceği kupanın grup kuraları öncesi Fransa seri başı takım olamazken, Güney Afrika Cumhuriyeti ev sahibi olması sebebiyle hem 8 seri başı ülkeden biri oldu, hem de açılış maçının yapıldığı (A) Grubu’nun ilk takımı olarak adını yazdırdı.

HANGİ TAKIM, HANGİ TORBADA?

Grup kuraları öncesinde seri başı takımlar Brezilya, İspanya, Hollanda, İtalya, Almanya, Arjantin, İngiltere ve ev sahibi Güney Afrika olarak belirlendi. Kuraya katılacak 4 torbadan birincisinde seri başı takımlar, 2. torbada Avustralya, Japonya, Kuzey Kore, Güney Kore, Honduras, Meksika, ABD, Yeni Zelanda olmak üzere Asya, Orta ve Kuzey Amerika ile Okyanusya takımları yer alıyor. Kupaya Güney Amerika ve Afrika kıtasından katılan Cezayir, Kamerun, Fildişi Sahili, Gana, Nijerya, Şili, Paraguay, Uruguay 3. torbada bulunurken, 4. torbada da Avrupa’dan gelen Danimarka, Fransa, Yunanistan, Portekiz, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İsviçre yer alacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;