Fransa'da Gül'e 'minimum protokol'

Fransa'daki 'Türkiye Mevsimi' için "görkemli bir açılış" isteyen Cumhurbaşkanı Gül'e Fransa'da "minimum protokol" yapılıyor

08 Ekim 2009, Perşembe 14:01
A A

Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olan Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Abdullah Gül ile görünmek istemediğini iddia eden Fransız Le Monde gazetesine göre, Grand Palais'de başlayacak "Bizans'tan İstanbul'a" isimli serginin açılış konuşmasını Türkiye Mevsimi Komiseri Nazan Ölçer, Türkçe olarak yapacak. Yine aynı habere göre, "Fransızca konuşulmasını istiyorum" diyerek buna karşı çıkan Nicolas Sarkozy'nin isteği üzerine, Fransız tarihçi Pierre Chuvin'in yapacağı Fransızca konuşma eklenince diplomatik bir sıkıntının önüne geçildi.

GÜL-SARKOZY GÖRÜŞMESİ BAKANSIZ
Yarım saat gibi rekor bir sürede yapılacak olan açılış kutlamaları, sergide yapılacak üç ziyaretle sınırlı kalacak. Çarşamba akşamı "Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü"nde  Gül onuruna verilen ve basına kapalı gerçekleşen akşam yemeğinde hiç bir Fransız bakanın olmamasına dikkat çeken gazete, Elysée sarayında iki cumhurbaşkanın buluşacakları yemekten sonrada basın toplantısı olmayacağını açıkladı.

Engin AKGÜRBÜZ / LYON, (DHA)

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;