Fransa'da 'sübyancı bakan' çatlağı

Eşcinsel Kültür Bakanı'nın, sübyancı eğiliminden de bahsettiği otobiyografisi siyasi çatlak yaratıyor

08 Ekim 2009, Perşembe 14:50
A A

Fransa hükümetinin eşcinsel Kültür Bakanı'nın 2005 senesinde yazmış olduğu ve hayatını anlattığı bir kitabın istifasına sebep olabileceği ifade ediliyor.

Fransız gazetesi Le Monde’un haberine göre, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından Fransız hükümetinin Kültür Bakanlığı'na getirilen Frederic Mitterand, 2005 yılında yazmış olduğu otobiyografik bir kitapta "erkek çocuklarına olan ilgisinden" ve bir Asya ülkesinde genç bir erkekle yaşamış olduğu cinsel tecrübelerinden bahsetmesi hem muhalefet saflarında hem de içinde bulunduğu hükümet bakanlarından çatlak sesler gelmesine sebep oldu.

"Kültür Bakanı seks turizminin reklamını yapıyor" diyerek Mitterand'ın istifasını isteyen Front National (milli cephe) partisinin başkan yardımcısı Marinne Le Pen, bunun büyük bir  skandal olduğunu söyledi.

SEKS TURİZMİ

Sosyalist Parti Sözcüsü Benoit Hamon ise "Edebiyat eseri kisvesinde seks turizmine reklam yapılıyor olması şok edici bir durum" dedi.

Hükümete ait bakanlar ve milletvekillerinin bir çoğununda çok rahatsız olduğu bu durum, hükümet partisi UMP’ye yakın Hıristiyan Demokratlar tarafından "dayanılamaz" olarak nitelendirildi.

Aşırı sağcı Front National (Milli Cephe) partisinin başlattığı ve Kültür Bakanı Frederic Mitterand'ın istifasını isteyen bir imza kampanyası şimdiden 24 bin imza toplamış durumda.

Engin AKGÜRBÜZ / LYON, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;