Fransız ayıbı!

Türk Mevsimi etkinliği için Paris'e giden Cumhurbaşkanı Gül'ün katıldığı yemeğe hiçbir Fransız bakan katılmadı

09 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

PARİS’TE SOĞUK DUŞ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fransa’da düzenlenen ‘Türk Mevsimi’ etkinliklerine katılmak için önceki gün başkent Paris’e gitmişti. Gül dün Paris’te Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nün verdiği yemeğe katıldı.

Yemekte hiçbir Fransız bakanın yer almaması gözlerden kaçmadı. Enstitü yetkilileri “Bu tip davetlere hükümet yetkilisi çağırmayız” dese de Fransa’nın etkin gazetelerinden Le Monde’da yer alan yorum dikkat çekti.

GÜL’DEN KAÇIYOR
Le Monde, Türkiye sezonu için ‘Görkemli bir açılış’ isteyen Cumhurbaşkanı Gül’e Fransa’da ‘en düşük protokol’ uygulandığını yazdı. Gazete, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Gül ile görünmek istemediğini de iddia etti.

Gazeteye göre “Bizans’tan İstanbul’a” sergisi için Paris’e giden Gül’ün görkemli açılış arzusu, Sarkozy’nin bu tavrı yüzünden ‘Grand Palais Müzesi’nde küçük bir topluluk önünde yapılacak.

FRANSIZCA KRİZİ
Le Monde, serginin açılış konuşmasını yapacak Türkiye Sezonu Komiseri Nazan Ölçer’in de Sarkozy engeline takıldığını yazdı. Gazeteye göre Sarkozy, Nazan Ölçer’in açış konuşmasını Türkçe yapmasına “Fransızca konuşulsun” diyerek karşı çıktı.

Bunun üzerine açılışı Nazan Ölçer’le Fransız tarihçi Pierre Chuvin’in birlikte yapması kararlaştırıldı. Gazete, “Diplomatik sıkıntı açılışın Türkçe- Fransızca konuşma formülüyle giderildi” dedi.

‘BÖYLE OLMAMALIYDI’
Açılış kutlamalarının yarım saat gibi ‘rekor’ sürede yapılacağı bildirildi. Bugün Paris’teki Elysee Sarayı’nda yapılacak Gül-Sarkozy görüşmesinde AB konusuna hiç girilmeyeceği ve basın toplantısı düzenlenmeyeceği belirtildi.

Emekli büyükelçi Nüzhet Kandemir, ‘düşük protokol’ için “Sarkozy’nin tavrı biliniyor. Oraya cumhurbaşkanı düzeyinde katılmak yerine bir temsilci gönderebilir ve bu tür bir davranıştan kendimizi korumuş olabilirdik” dedi.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;