Fransız 'Survivor' yarışmacılarını taşıyan helikopter kaza yaptı

Arjantin'de And Dağları yakınlarındaki La Rioja bölgesinde iki helikopter çarpıştı, kazada aralarında ünlü Fransız sporcuların da bulunduğu 10 kişi hayatını kaybetti

10 Mart 2015, Salı 07:40
A A

Arjantin'de And Dağları yakınlarındaki La Rioja bölgesinde iki helikopter çarpıştı, kazada aralarında ünlü Fransız sporcuların da bulunduğu 10 kişi hayatını kaybetti.Helikopterler Fransa'nın 'Survivor' (Dropped) yarışmasının çekim ekibi ve katılımcılarını taşıyordu.

Villa Castelli kasabasında meydana gelen kazada hayatını kaybedenler arasında; 2012 Londra Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan yüzme şampiyonu Camille Muffat, 2008 Pekin Olimpiyatları'ndan bronz madalyayla dönen boksör Alexis Vastine ile ünlü yelkenci Florence Arthaud da bulunuyor.

Arjanti iki pilotun dışında ölenlerin tümünün Fransa vatandaşı olduğu açıklandı.La Rioja polis şefi Cesar Angulo gazetecilere yaptığı açıklamada, kazadan sağ kurtalan olmadığını söyledi.

Olaya ilişkin Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'dan da bir açıklama geldi. Hollande, "Fransız vatandaşlarımızın ani ölümü büyük bir üzüntüye neden oldu" dedi.

28 yaşındaki Alexis Vastine, 2008 Pekin Olimpiyatları'nda bronz madalya kazandı. 2012 Londra Olimpiyatları'nda ise çeyrek finalde kaybetti.

 

57 yaşındaki Florence Arthaud, dünya çapınca bir yelkenciydi. 1990 yılında açık-deniz yarışı Route de Rhum'u (Rom Yolu) kazandı. Arthaud, 17 yaşında geçirdiği bir trafik kazası sonucu komaya girmişti.

25 yaşındaki Camille Muffat, 2012 Londra Olimpiyatları'nda 400 metre serbestteki zaferiyle birlikte üç altın madalya kazandı. 2014 yılında havuzlara veda etti.

Kazanın nedeni henüz bilinmiyor. Yetkililer çarpışmanın meydana geldiği dağlık bölgedeki hava şartlarının iyi olduğunu açıkladı.

Kazanın nedeni henüz bilinmiyor. Yetkililerin olayın meydana geldiği dağlık bölgedeki hava şartlarının iyi olduğunu açıkladı.

Yarışmacılar arasında yer alan eski Arsenal'li Fransız futbolcu Sylvain Wiltord da arkadaşlarını kaybetmenin üzüntüsünü Twitter'dan yayınladığı bir mesajla dile getirdi: "Arkadaşlarım için üzgünüm. Titriyorum. Dehşet içindeyim. Söyleyecek bir şey bulamıyorum. Bir şey söylemek istemiyorum" yazdı.

ÜNLÜ FUTBOLCU DA O YARIŞMADA

Reality şov programı 'Dropped'un çekimleri sırasında yaşanan kaza Fransız spor camiasını yasa boğdu.

Yarışmacılar arasında yer alan eski Arsenal'li Fransız futbolcu Sylvain Wiltord arkadaşlarını kaybetmenin üzüntüsünü Twitter'dan yayınladığı bir mesajla dile getirdi: "Arkadaşlarım için üzgünüm. Titriyorum. Dehşet içindeyim. Söyleyecek bir şey bulamıyorum. Bir şey söylemek istemiyorum."

Wiltord'un dışında buz pateni şampiyonu Philippe Candeloro, Olimpiyat şampiyonu yüzücü Alain Bernard ve eski bislikletçi Keannie Longo da yarışmanın katılımcıları arasında yer alıyor. Fakat söz konusu isimler havada çarpışan helikopterlerde değildi.

YAPIMCI ŞİRKETİN BAŞI BELADAN KURTULMUYOR

Arjantin'deki talihsiz olay, 'Dropped' yarışmasının yapımcı şirketi Adventure Line Productions'ın karşılaştığı ilk felaket değil. BBC'de yer alan habere göre; sadece iki yıl önce şirketin yapımcılığını üstlendiği 'survivor' programı 'Koh-Lanta'da bir yarışmacı Kombaçya'daki çekimlerin ilk günü hayatını kaybetti.

Yarışmacılardan 25 yaşındaki Gerald Babin'in halat yarışmasına katıldıktan sonra kalbi durdu. Babin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Bu olaydan yaklaşık bir hafta sonra ise 38 yaşındaki doktor Thierry Costa, geride bir not bırakarak intihar etti. Costa son mesajında, medyada yer alan haberlerin şöhretine gölge düşürdüğünden şikâyet ediyordu. Tüm bu felaketlerden sonra ise yarışma 2013 yılında yayınlanmadı.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;