Fransızları büyüleyen sergi

Fransızları büyüleyen sergi

27 Ekim 2009, Salı 17:24
A A

Ünlü ressam Metin Asağ, Fransa ‘da Türkiye Mevsimi etkinlikleri çerçevesinde, Metin Asağ`ın gözüyle Türkiye ve Harikaları (`Les turcomanies de Metin Asag`)  konulu resim sergisini açtı.

İlk defa bir Türk sanatçısının bu kadar zengin koleksiyonu ile katıldığı sergi, Paris’in görkemli tarihi atmosferinde Türkiye’yi  sanatın merkezine  taşır gibiydi. Bazı sanat galeri ve tarihçileri demeçlerinde "olağanüstü" derken, sergide 21. yüzyılda Doğu-Batı, Roma- Bizans, Türk ve İslam eserlerinin birlikte oluşturduğu cazibeye dikkat çektiler. Sanat çevreleri “Bütün bunlar muhteşem zenginliği ve çeşitliliği oluşturuyor, aynı dönemde farklı kültürlere ve bütün mesafelere rağmen sanatçı ortak paydada buluşturuyor” yorumunu yaptılar.

Son 30 yıldır Fransa ‘da hiç yapılmayan Napolyon’a ait tablo ise serginin sürprizi olarak nitelendirildi.

Sanatçının usta fırçasından çıkmış "Kırım Savaşı’nın anlatıldığı üçlü ittifak (Fransız,İngiliz ve Osmanlı) tablosu ile "Ayasofya ve Mozaikleri" gibi mimarlık, tarih ve sanatın buluştuğu tabloları da sergilenen eserler arasında bulunuyor.

Ressam Metin Asağ`ın `Les turcomanies de Metin Asağ` adlı resim sergisi, Paris Galerie Celal`de 27 Kasım’a kadar gezilebilecek. Sanatçının kişisel sergisinde tabloların fiyatları 4 bin euro ile 12 bin euro arasında değişiyor. Sergide toplam 40 eser bulunuyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;