FT: Doğan'a ceza korkuyu körükledi

FT: Doğan'a ceza korkuyu körükledi

29 Eylül 2009, Salı 12:05
A A

Financial Times gazetesi Doğan Yayın’a kesilen ve vergi cezası olduğu iddia edilen cezanın Türkiye’de "Rusya mı oluyoruz?" sorularına yol açtığını yazdı. FT cezanın AB’ye başvuran bir ülkede basın özgürlüğü üzerindeki korkuları körüklediğini yineledi.
Financial Times’ta yer alan Delphine Strauss imzalı haberde, vergi idaresinin teminat talebinin hükümet ve gazeteleri iktidardaki AKP’yi eleştiren Doğan Yayın’ın sahibi Aydın Doğan arasında uzun süredir yaşanan karşılıklı meydan okumada çıtayı yükselttiği belirtildi. Makalede, Türkiye’nin en büyük medya grubu Doğan Yayın’ın 15 gün içinde, rekor vergi cezasına karşı 3.2 milyar dolar teminat yatırmasının istendiği belirtilerek, "Ceza Avrupa Birliği’ne başvuran bir ülkede basın özürlüğü üzerindeki korkuları körükledi" denildi. 3.2 milyar dolarlık teminatın 2.5 milyar dolarlık vergi ve cezalar toplamını geçtiği, Doğan Yayın ve ana şirket Doğan Holding’in toplam değerine eşit olduğu belirtilen haberde yabancı yatırımcılara yıllardır danışmanlık faaliyeti veren Eurasia gruptan ekonomist Wolfango Piccoli’nin şu sözlerine yer verildi:

-YATIRIMCILAR BANA ‘YUKOS OLAYI GİBİ Mİ?’ DİYE SORUYORLAR-

"Ceza, Türkiye’deki laik kampın payandalarından ve ülkenin eski batılı ve genellikle İstanbul kökenli iş gruplarından Doğan grubunun varlığını tehdit ediyor. Bazı yatırımcılar bana bu konunun Rusya’daki petrol devi Yukos’a karşı girişilen, büyük cezanın şirketi sakat bıraktığı fakat aynı zamanda yatırımcı algılamasında büyük hasara yolaçan olayla paralel olup olmadığını soruyorlar."
Yukos, Rusya’da Vladimir Putin’e muhalefetiyle tanınan bir gruptu.
Makalede İstanbul’da Doğan hisseleri toplamayı düşünen bir analistin "En azından şimdilik burası Rusya değil. Uzun bir mahkeme süreci olacak" sözleri de aktarıldı.

-TÜRK PETROL OFİSİ YABANCILAŞABİLİR-

Fitch Ratings’ten Bülent Akgül’ün cezanın ancak Doğan Holding’in desteğiyle ödenebileceği tahminine yer verilen FT makalesinde, teminatın ödenememesi durumunda varlıkların dondurulması işlemlerinin Doğan TV’yi mi, grubun tamamını mı etkileyeceği konusunda bir netlik bulunmadığı belirtildi. Makalede, cezanın Petrol Ofisi üzerindeki Türk payının Avusturyalılara satılması sürecini hızlandırma olasılığına da değinildi.

ANKA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.