Futbolda şike kumpası iddianamesi tamam: Baş şüpheli Fetullah Gülen

Futbolda şike kumpası iddianamesi tamamlandı. İddianame Başsavcılığa sunuldu. 1 numaralı şüpheli Fetullah Gülen... Toplam şüpheli sayısı 108

02 Aralık 2016, Cuma 14:20
A A
İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fuzuli Aydoğdu, "Futbolda şikede kumpası" soruşturmasını tamamladı.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) "futbolda şike" soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasıyla yürütülen soruşturma sonunda hazırlanan iddianame Başsavcılığa sunuldu.
 

FUTBOLDA ŞİKE KUMPASI İDDİANAMESİNDE KAÇ ŞÜPHELİ VAR?


İddianamede Fetullah Gülen 1 numaralı şüpheli olarak yer aldı. Mehmet Baransu, Ekrem Dumanlı, İhsan Kalkavan, Hidayet Karaca ve FETÖ’nün başka soruşturmalarında tutuklu bulunan eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Mutlu Ekizoğlu’nun da aralarında bulunduğu 15’i tutuklu, 19’u adli kontrol şartıyla serbest, 7’si firari 108 kişi şüpheli olarak gösterildi.


ŞİKE KUMPASI İDDİANAMESİNDE KİMLER MÜŞTEKİ?


İddianamede 176 müşteki bulunuyor. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Asbaşkan Şekip Mosturoğlu, futbolcu Emmanuel Emenike, Beşiktaş'ın eski yöneticisi Serdal Adalı ve teknik direktör Rıza Çalımbay da müştekiler arasında.


'FUTBOL CAMİASINA DA GİRELİM, KİTLELERİ ETKİLEMEK İÇİN'


İddianamede şike soruşturmasının Gülen'in talimatıyla yapıldığı iddia edildi. Gülen'in bir sohbetinde "Futbol camiasına da girelim, kitleleri etkilemek için" gibi ifadeler kullandığı, bu sohbetten sonra Zaman gazetesinde bir toplantı yapıldığı belirtildi. İddianamede gazetedeki bu toplantıda ise şike soruşturmasının detaylarının konuşulduğu öne sürüldü.

Hidayet Karaca, Ekrem Dumanlı, İlhami İşbilen ve Suat Yıldırım bu toplantıya katılanlar olarak iddianamede yer aldı.
 

AZİZ YILDIRIM NEDEN HEDEF OLDU?


İddianamede Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın FETÖ tarafından neden hedef olarak seçildiğine de değinildi. FETÖ’nün Aziz Yıldırım’ı ‘Ergenekoncu’ olarak tanımladığı ve askeri ihalelerde yer aldığından hedef aldığı iddianamede anlatıldı.

Öte yandan şike soruşturmasının o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatıldığı şeklinde FETÖ örgütü tarafından algı oluşturulmaya çalışıldığı da iddianamede belirtildi.
 

AMAÇ KAOS ÇIKARMAKTI


İddianamede Gezi Parkı eylemleri, 17-25 Aralık soruşturmaları ve MİT TIR’ları soruşturmaları ile birlikte şike davasının da açılmasıyla FETÖ örgütünün toplumsal kaos oluşturmaya çalıştığı ifadeleri yer aldı.

Damla GÜLER / HÜRRİYET

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;