Fuzul Yapı İcra Kurulu Başkanı Zeki Akbal: 2018'de 2 bin konut yapacağız

İnşaat sektörünün uzun yıllar daha hareketli geçeceğini söyleyen Zeki Akbal, 2018’deki ilk yatırımlarının müjdesini POSTA’ya açıkladı. Şirket, İstanbul Başakşehir’de 600 konuttan oluşacak yeni projesinin satışına Temmuz’da başlayacak. Yıl genelinde ise 2 bin konut inşa edecek

15 Aralık 2017, Cuma 11:56
A A
Zeki Akbal, “Kimse korkmasın, önümüzdeki 10 sene daha sektör hareketli geçecek. İnsanlar rahatlıkla evlerini alsınlar, yatırımlarını yapsınlar. Biz de Fuzul Yapı olarak 2018’de 2 bin konut yapmayı hedefliyoruz. Bu da 2.5 milyar liralık bir yatırıma denk geliyor.

Ülkemize ve sektöre güvenimiz tam” dedi.
Bugüne kadar Başakşehir’i merkez üssü yapan ve bölgede 9 proje inşa eden Fuzul Yapı, bölgedeki ‘3. İstanbul’ projesinin inşaatına ve satışına devam ediyor. 2019’da teslim edilecek projede bin 500 konut ve mağazalar var. Şirket, iki ayrı parseldeki ‘Başakcity’ projesinin de resmi satışlarına önümüzdeki hafta başlayacak.

Artık şehrin merkezinde de inşaatlar yapacaklarını vurgulayan Zeki Akbal, “Gaziosmanpaşa’daki ‘TEM Avrasya Konutları’yla merkeze gelmeye başladık. Sadece Başakşehir’le sınırlı kalmayacağız. Bundan sonraki süreçte kentsel dönüşüm çalışmalarımızı da hızlandıracağız” diye konuştu.

NEDEN BAŞAKŞEHİR’DEN EV ALINIR?


Zeki Akbal, Başakşehir’den ev almanın avantajlarını şöyle sıralıyor: “Yeni kurulan bir bölge olduğu için tüm altyapı sıfırdan yapıldı. Planlı ve düzenli bir bölge. Ulaşım için de çok kolay. Bölge, 3. Havalimanı’na 16 kilometre mesafede. 3. Köprü’de Başakşehir’in içinden geçiyor. İnşaatı devam eden Şehir Hastanesi tamamlandığında ise bölge bambaşka bir yer olacak. Tüm İstanbul oraya taşınacak. Ayrıca Başakşehir, son yıllarda İstanbul’un en çok prim yapan bölgelerinin başında geliyor. Buradan ev alan parasını katlıyor.”

2018’İN İLK YATIRIMI


Zeki Akbal, 2018’deki ilk yatırımlarını Başakşehir’e yapacaklarını belirterek, “600 konut inşa edeceğiz. Haziran-Temmuz ayında satışa çıkarmayı planlıyoruz. Projemizin yatırım değeri 350 milyon lira” dedi.‘YÜZDE 30’LUK KAZANÇ SAĞLADIK’


Gaziosmanpaşa’daki ‘TEM Avrasya Konutları’nı 2019’da teslim edeceklerini söyleyen Zeki Akbal, “Buradaki evlerimizi metrekaresi 4 bin 800 liradan başlayan fiyatlarla satışa çıkarmıştık. Bugün bu rakam 6 bin 300 liraya kadar çıktı. Yani yaklaşık yüzde 30’a yakın bir artış oldu. Teslimde ise metrekare fiyatlar 7 bin liraya ulaşacak” dedi.
 

ARSA FİYATLARI DÜŞMELİ


Piyasaların durgun olmasından ziyade arazi fiyatları çok yükseldiğinin altını çizen Zeki Akbal, “İnşaat maliyetleri yükseldi. Dolayısıyla İstanbul’da metrekaresi 5 bin liranın üzerindeki konutlarda şu an bir durağanlık yaşanıyor. Ama 5 bin ve altı konutlarda o durağanlık yok. İnsanlar alıma devam ediyor. Bu durağanlığın iki nedeni var. Birincisi arsa fiyatlarının yüksek olması, ikincisi de inşaat maliyetlerinin yükselmesi. Ama kesinlikle özellikle 2018 yılında inşaat sektöründe tekrar bir canlanma söz konusu olacak. Çünkü yeni imar uygulamalarıyla, yeni kentsel dönüşüm düzenlemeleriyle sektör daha çok hızlanacak” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;