Galatasaray her hafta farklı takım gibi

Pazar, 21 Kasım 2010 - 21:35

Kaosun hakim olduğu Galatasaray, Kayserispor deplasmanında 37 yıllık yenilmezliğini sürdürürken, taraftarını birkaç hafta daha ayakta tutabilecek bir oyun sergiledi.

Ancak rakamlara baktığımızda Galatasaray'ın durumunu daha iyi görebiliyoruz. Ligdeki son 5 maçta sadece bir galibiyet ve sadece bir maçta gol atabilme becerisi. Bunu sadece Arda ve Baros'suzluk üzerine kurgulamak, Galatasaray'ın gerçekteki durumunu gizlemekten başka bir şey olmaz.

DEPLASMANDA VE ALİ SAMİ YEN'DE BAŞKA İKİ TAKIM
Evet kabul etmek gerekir ki, nispeten daha olumlu bir Galatasaray izledik. Peki ama Galatasaray'ın deplasman (Fenerbahçe, Trabzon ve Kayserispor) ve iç saha dengesizliği için ne söyleyeceğiz?

ORTA SIRALARA DEMİR ATIYOR
Galatasaray son 4 yıldan bu yana hedefsizlik sarmalında gidip gelmekten, büyük takım olma hüviyetini de kaybetmiş durumda. Avrupa'da alınan başarısız sonuçlar, gediklisi olduğu Türkiye Kupası'ndan sürekli erken elenmesi ve lig yarışında erken havlu atmak, sarı-kırmızılıları orta sıralarda mücadele eder hale getirme eşiğine getirdi.

HERKESE ZEKA GEREKLİ
Galatasaray'ın pek çok sorunu var. Bu sorunların saha içi performansına baktığımızda göze çarpan en temel problem, futbol zekâsı eksik oyunculardan kurulu olması. Futbolda sadece mücadele yeterli olmuyor.

Ülke topraklarında futbol denilen oyun, itiş-kakıştan ibaret sayıldığı için artık böyle zekâ noksanlığı bulunan ve bolca boğuşan futbolcu topluluğundan oluşuyor takımlar. Bu anlayış Galatasaray'a da hâkim olunca, haftalardır gol atamayan bir takım izliyoruz.

BARIŞ ŞİMŞEK MERCİMEK SÜZSÜN
Herkese zekâ gerekiyor. Tıpkı maçın hakemi Barış Şimşek'in ihtiyaç duyduğu gibi. Tamam eyvallah, Galatasaray çok iyi futbol oynamıyor, parlak bir lig geçirmiyor ama özellikle Elano'nun frikiğinde iki Kayserisporlu futbolcunun, topun geçmemesi için kollarını kullanmasını da görmesi gerekir.

Bir hafta daha öteledi Galatasaray sorunlarını. Yalancı bir bahar mı, yoksa baharın müjdecisi bir oyun mu Ali Sami Yen'deki Beşiktaş maçında hep birlikte izleyeceğiz. Çünkü sarı-kırmızılı takım bir maç iyi bir maç kötü oynuyor ve iyi oyun sırasını savdı...

Son söz de Kayseris halkına olsun. 37 yıllık galibiyet hasreti hepsini gerim gerim germiş olacak ki, bütün hafta yerel televizyonlarda bin bir türlü şaklabanlık peşinde koştular. Bir maç genelinden, ortalığı germenin anlamı yok. Haydi hayırlısı, belki 38. yılda kazanırsınız...

FUTBOLCU GÜNLÜĞÜ
Ufuk: Gol yemedim, gol yemedim.
Ali Turan: Kayseri havası bana yarıyor.
Servet: Zzzzzz...
Neill: Orta saha oyuncularından daha iyi çıkışlarım var.
Hakan Balta: Soyadıma yaraşır bir oyun sergiledim.
Sabri: Niye ilk ben çıktım ki?
Ayhan: Bugün çok küfür etmedim.
Barış: Direkten döndüm.
Elano: Yorgunum dostlarım, yorgunum yorgun.
Kewell: Ben olmasam pozisyon bulamayacağız.
Pino: Vurmadan duramıyorum, hastasıyım.
Emre Çolak: Messi'den neyim eksik (!)
Mehmet Batdal: Benden iş çıkar mı anlamadı kimse.
Aydın: Hâlâ genç yeteneğim.