Galatasaray'a iyi haber

G.Saray Sportif A.Ş. 'nin aldığı "bedelli sermaye artırımına ilişkinkararın durdurulması ve iptali" talebiyle açılan davanın görülmesine başlandı

20 Kasım 2012, Salı 18:49
A A

İstanbul 23. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen duruşmaya davacı Nejla Yıldız, ve Galatasaray avukatları katıldı. Davacı Nejla Yıldız, 13 Eylül 2012 tarihli bedelli sermaye artırımına ilişkin yönetim kurulu kararının iptal edilmesini istedi. Yıldız, kararın yürürlülüğünün ihtiyati tedbiren durdurulmasını da talep etti.

İHTİYATİ TEDBİR TALEBİNE RET

Galatasaray yöneticilerinin avukatları ise yaşanan ekonomik durumdan kurtulmak için bedelli sermaye artırımı zorunlu olduğundan alınan yönetim kurulu karınının yasaya ve mevzuatlara uygun olduğunu savundu. İddiaların yerinde olmadığını kaydeden avukatlar, yönetim kurulu kararının yürürlülüğünün durdurulması talepli ihtiyati tedbir talebinin ve davanın reddedilmesini istedi.Galatasaray avukatları, şirketin tensip ara kararı gereğince gazete ve internet sitelerinde ilanları yaptırıp yaptırmadığı ile ilgili beyanda bulunmak istediklerini belirtti.

Talepleri alan mahkeme, ara kararını açıkladı. Söz konusu ilanların gazete ve Galatasaray’ın internet sitesinde yayınlanıp yayınlanmadığıyla ilgili kulüp avukatlarına beyanda bulunmaları için süre verilmesini kararlaştıran mahkeme, ilanın çıktığı gazeteleri ve internet sitesi çıktısının dosyaya sunulması için de süre verdi. Mahkeme, Galatasaray ile TOKİ arasındaki stat devir protokolünün örneğinin dosyaya ibraz edilmesine karar verdi. Mahkeme, davacının yaptığı, ihtiyati tedbir uygulanması talebini, yasal şartları bulunmadığı ve talebin yargılamayı gerektirdiği gerekçeleriyle reddetti. Mahkeme, eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

ZARARA UĞRAMA İDDİASI


Dava konusu sirkette hissesinin oldugu belirtilen davaci Nejla Yıldız’ın yazdigi dava dilekçesinde, Başkan Aysal’ın 9 Temmuz 2011 tarihli genel kurulda sarfettiği iddia edilen ’Biz hisse satışını katiyetle önermiyoruz. Sadece repo işlemini planlıyoruz’ sözleri hatırlatıldı ve şu ifadelere yer verildi: "Bu açıklamaya rağmen 800 bin adet hisse satışı yapılmıştır.

Spor kulübünün, GS Sportif A.Ş.’deki hissesi yüzde 83.38 oranından yüzde 55.03’e düştü. 26 Ağustos-12 Aralık tarihleri arasındaki dört aylık dönemde 802 bin 456 adet hisse satışı yapıldı. Bu satıştan 168 milyon lira gelir elde edilmiş. Şirketin halka açıklık oranı da yüzde 16.61’den 45’e yükseldi. Bu denli büyük oranda hisse halka satışı piyasada biz küçük yatırımcıların elinde bulunan senetlerin değerini 400 TL civarlarından 180 TL civarlarına kadar düşürmüştür"


Cem TURSUN / İSTANBUL,(DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;