Galatasaray'da kazan kaynamaya başladı

Sarı kırmızılı camiada son maçta alınan 2 beraberlik bir yenilgi sonrasında şaşkınlık ve telaş var

05 Ekim 2009, Pazartesi 12:40
A A

Galatasaray'da Ankaragücü yenilgisi bardağı taşırma noktasına getirdi. Sezona mükemmel bir başlangıç yaparak, taraftarlarına ve camiaya büyük ümit veren sarı kırmızılı takımın, 10 gün içerisinde 3 maçta aldığı 2 beraberlik ve yenilginin şaşkınlğı yaşanıyor.

Ali Sami Yen'de Eskişehirspor ve Sturm Graz beraberliklerinin ardından Ankaragücü karşısında son 10 dakikada yediği 3 golle hezimete uğrayan sarı kırımzılı takımda bu düşüşün nedenleri tartışılmaya başlandı.

Galatasaray Başkanı Adnan Polat da büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Kazanılan maçlarda bile oynanan futbolu tam olarak beğenmeyen Adnan Polat, Ankara'da takımın yediği 3. golden sonra tribünü terketti ve hiç kimseyle uzun süre konuşmadı. Medyaya hiçbir açıklamada bulunmayan başkan Polat'ın dönüş uçağında da futbolcular ve teknik heyetle konuşmadığı öğrenildi. Adnan Polat'ın bu hafta Florya Metin Oktay Tesislerine gelip, teknik heyet ve futbolcular ile toplantılar yapmasına kesin gözüyle bakılıyor.

ARDA, HASAN ŞAŞ'A BENZEDİ!

Farklı Ankaragücü yenilgisi ile hüsrana uğrayan sarı kırmızılı yöneticiler ise alınan kötü skorun yanısıra, takımın futbol olarak geriye gitmesi üzerine endişeye kapıldılar. Bir yönetici takımda birçok aksaklığın olduğu öne sürerek, kaptan Arda'nın son günlerde Hasan Şaş'a benzediğini belirtip, şu ilginç yaklaşımda bulundu; "Arda'ya ne oldu? Anlamak mümkün değil. Kendini geliştireceğine Hasan Şaş'a benzemeye başladı. Aynı adama, üç kez aynı çalımı atıyor. Orta yapacağı yerde yine çalım atıyor. Kendine oynamaya başladı. Arda böyle giderse işimiz zor."

Arda'nın yanısıra teknik direktör Frank Rijkaard ve ekibine de eleştiriler artmaya başladı. Yönetim içerisinde bazı isimler Frank Rijkaard'ın, Baros ile Nonda'yı aynı anda oynatmamasını büyük şaşkınlıkla izlediklerini ima ettiler. Yine isminin açıklanmasını istemeyen bir yönetici "Rijkaard, karbon kağıdın kopyası gibi aynı değişiklikleri yapıyor. Oyuncu günündeyse ne ala, yoksa rakipler Arda ve kanatları iki adamla kapatıyor. Sonra takım tıkanıyor. Galatasaray gibi bir takım yeri geldiğinde neden iki golcü ile ayna anda oynamaz" ifadelerini kullandı.

DİSİPLİNSİZLİK HAD SAFHADA

Galatasaray'ın kötü futbolunu bir yönetici ise disiplinsizliğe bağladı. Oyun içerisinde birçok oyuncunun mevkisinin dışında zorlama işler yaptığı vurgulayan sarı kırmızılı yönetici ise "Bütün oyuncuların kafası sanki başka bir yerdeydi. Arda pas vereceği yerde çalım atıyor ya da kaleye gereksiz şut atıyor. Servet savunmayı bırakmış sağ açıkta top taşımaya çalışıyor. Baros bomboş pozisyonda topu içeriye sokamıyor. Sezon başından beri en kötü futbolumuzu oynadık. Takımda bir disiplinsizlik olduğu açıkca görülüyor" şeklinde konuştu.

KAMP DÖNEMİ BAŞLAMALI

Sarı kırmızılı bir yönetici ise takımın maç günleri öncesinde kampa alınmamasının da Türkiye'de bugüne kadar görülmeyen bir uygulama olduğunu belirtip, teknik direktör Rijkaard'ın bu uygulamasının yanlış olduğunu şu sözlerle dile getirdi: "Türkiye İspanya değilki. Bizim futbolcularımızın kendileri bile kamp olmamasına şaşırdıklarını söylüyor. Takımın son zamanlarda fiziki düşüş içinde olduğu açıkca görülüyor. Sağdan soldan kulağımıza gece gezmelerinin artttığı söyleniyor. Gerekirse bazı futbolcuları özel olarak kontrol edeceğiz."

STOPERLERİN SAKATLIĞI POLİTİKAYI DEĞİŞTİRECEK

Galatasaray'ın Ankaragücü karşısında uğradığı ağır yenilginin nedenlerinden biri de savunmada oynayan üç önemli stoperin aynı anda sakatlanmaları oldu. Emre Güngör ve Gökhan Zan'ın uzun süreli sakatlıklarının yanısıra Emre Aşık'ın da sakatlığı savunmanın bütün dengelerini alt üst etti. Hakan Balta'nın soldan savunmanın göbeğine çekilmek zorunda kalınması sarı kırmızılı savunmayı daha da güç durumlara soktu. Sarı kırmızılı yöneticiler Gökhan Zan ve Emre Güngör'ün sakatlığının uzamasının yanısıra özellikle Emre Güngör'ün ilk oynadığı maçlarda sakatlanmasının bardağı taşırdığını ifade ettiler. Emre Güngör'ün artık topun ağzında olduğu ve mukavelesinin bir daha uzatılmayacağı öğrenildi.

Bu arada sarı kırmızılı yönetim devre arasında transferde ilk hamleyi yabancı stoper alarak yapacak. Servet'in yanına tecrübeli ve istikrarlı bir yabancı savunmacının alınması gerektiğinde görüş birliğine varan sarı kırmızılılar, devre arası transfer döneminde mutlaka bir stoper transferi gerçekleştirecek.

KADİR ÇETİNÇALI / DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;