Gardırop temizliği için uygulayabileceğiniz pratik yöntemler

Mevsim geçişinde ne giyeceğinize bir türlü karar veremiyor, sezonluk kıyafetlerin gözünüzün önünde olması gerektiğine inanıyorsanız, gardırop temizliği yapamaya vakit gelmiş demektir.  

27 Ekim 2017, Cuma 15:53
A A

Gardırop temizliği hem dolabı elden geçirip sınıflandırmamıza, hem de aradığımızı daha kolay bulacak bir organizasyon yapmamıza olanak verir.  

En önemlisi de gerçekten ihtiyacımız olan şeyleri belirlemeye yardımcı olur ve böylece, daha doğru alışveriş yaparak tasarruf edebilmemizi sağlar.  

Gardırop temizliği elbette gerçek bir temizlikle başlar, yani ayıklamak ve atmakla. Giysilerimizi atma konusunda, onlardan sıkılıp giymeme konusunda olduğumuz gibi inatçı olabiliyoruz.  

Tüm giysilerinizi, askıların uçları aynı yöne bakacak şekilde dolaba asın. Bir şey giydiğinizde, yani bir askıyı yerinden çıkardığınızda, ters yöne doğru takın. Altı ay askı hala aynı yöne doğru bakıyorsa, o giysiyi ya atın ya da ihtiyaç sahiplerine bağışlayın.  

Benzer bir yöntemi tüm giysiler için de uygulayabilirsiniz. Rafta duran o kazağı bir mevsim boyunca hiç giymediğiniz halde gelecek kış için naftalinleyip kaldırıyorsanız, saklama alanınızı boşa harcıyorsunuz demektir. Merak etmeyin, altı ay boyunca giymemeyi seçtiğiniz bir giysiyi verdikten sonra tekrar hatırlamayacaksınız bile.  

DAHA KAPSAMLI GARDIROP ŞEMASI

DAHA KAPSAMLI GARDIROP ŞEMASI

Gereksizleri attık, sattık, depoya kaldırdık… Kalanları ne yapacağız? Dolabın içini daha verimli kullanmak için birkaç öneriyi sizler için düzenledik:  

Temiz ayakkabı kutuları dolap düzeni için ideal. Havuzlarda kullanılan sünger sosisler bot ve çizmeleri hem dik tutar, hem de havalanmalarını sağlar.  

Tişörtleri çekmeceye koyuyorsanız, dik yerleştirin. Böylece istediğinizi bulmanız kolaylaşır.  

Atkıları kıyafet askılarına bağlamak da düzenli ve zaman kazandıran bir yöntem.

KAPI ARKASINA ASIN

KAPI ARKASINA ASIN

Kapı arkasına asacağınız kirli sepetleri size yer kazandırır. En azından askıdaki giysilerimizi eleyebilmek için şöyle bir yol izleyebiliriz  

Takıları düzenlemek için buz kalıpları kullanabilirsiniz. El çantalarınızı ise plastik ya da dergilik ya da kitap raflarına yerleştirebilir böyle yerden tasaruf etmiş olursunuz.