Gates'ten 120 milyon dolar bağış

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, tarım sektörünün geliştirilmesi ve gıda güvenliğinin artırılması için 120 milyon dolar bağış yapacak

Gates'ten 120 milyon dolar bağış

Yardımı alacak kuruluşlardan Afrika’da Yeşil Devrim için İttifak (AGRA) adlı kuruluş, tarımın geliştirilmesi ve gıda güvenliği sorunuyla uzun vadede mücadeleyi amaçlayan 120 milyon dolar tutarında birçok tarım projesinin Gates’in vakfı tarafından finanse edileceğini kaydetti.

AGRA’nın, alacağı yardımla projeler yürüteceği ülkeler arasında Etiyopya, Gana, Mali, Mozambik ve Tanzanya bulunuyor. AGRA’nın Başkanı ve eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan, dünyanın diğer yerlerindeki çiftçilerden farklı olarak, Afrika’da çiftçilik yapanların çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu ve bunların hiçbirinin hükümetten yardım almadığını belirtti.

Gates Vakfı’nın finanse edeceği diğer projeler de Kenya, Malavi, Zambiya, Uganda ve Hindistan’da yürütülecek. BM’ye göre, dünyada 1 milyar insan açlıkla karşı karşıya bulunuyor. Dünyanın en zengin adamı Bill Gates’in vakfının sadece 2009 yılı için 3.8 milyar dolarlık bütçesi bulunuyor.

Yandex.Metrica